AZPreps365.com

Andy Morales
Staff Writer, AZPreps365.com
More from Andy Morales

Lancer Baseball Classis results from Day 1; Raven Invite Schedule

Lancer Baseball Classic

 

Mar. 14-17: Reid Park Annex

 

Tuesday, Mar. 14

Enid (OK) 8, Martin (Canada) 0

Edison (OK) 8, Buena 5

Cienega 11, Flagstaff 5

Salpointe 8, Buena 3

Sunnyside 7, Chavez 4

Martin 12, Desert View 4

Mountain View 10, Poudre (CO) 0

Cienega 13, Rio Rico 3

Sunnyside 15, St. Paul II (TX) 7

Flagstaff 9, Marana 2

Sahuarita 18, Poudre 0

Salpointe 5, Sabino 4

Rincon/UHS 6, Field 3 - Desert View 5

Foothills 8, Mountain View 1

 

Wednesday, Mar. 15

 

10 am

Field 1 - Desert View vs. Enid

Field 2 - Salpointe vs. Edison

Field 3 - Chavez vs. St. Paul II

Field 4 - Flagstaff vs. Rio Rico

 

1 pm

Field 1 - Sabino vs. Buena

Field 2 - Rincon vs. Enid

Field 3 - Mountain View vs. Sahuarita

Field 4 - Marana vs. Rio Rico

 

4 pm

Field 1 - Sabino vs. Edison

Field 2 - Rincon vs. Martin

Field 3 - Foothills vs. Poudre

Field 4 - Saguaro vs. St. Paul II

 

7 pm

Field 1 - ​Marana vs. Cienega

Field 2 - Poudre vs. Martin

Field 3 - Foothills vs. Sahuarita

Field 4 - Saguaro vs. Sunnyside

 

Thursday, Mar. 16

 

10 am

Field 1 - Saguaro vs. Chavez

Field 2 - (GM1) Poudre vs. (Friday’s matchup)

Field 4 - Salpointe vs. Sunnyside (JV-B)

 

1 pm

Field 1 - Game 2

Field 2 - Game 3

Field 3 - Game 4

Field 4 - Enid vs. Salpointe (JV-B)

 

4 pm

Field 1 - Game 5

Field 2 - Game 6

Field 4 - Salpointe vs. Sabino (JV)

 

7 pm

Quarterfinals

Field 1 - #1 v #8

Field 2 - #2 v #7

Field 3 - #3 v #6

Field 4 - #4 v #5

           

Friday, Mar. 17

 

9 am

Field 1 - Salpointe vs. Enid (JV)

Field 2 - Game 7

Field 4 - Game 8

 

12 pm

Field 1 - Game 9

Field 2 - Game 10

Field 4 - Game 11

 

3 pm

Field 1 - Semi #1

Field 2 - Semi #2

Field 3 - Game 12

Field 4 - Game 13

 

6 pm

Field 1 - Championship Game

 

Raven Baseball Invitational

 

Mar. 15-18: Empire High School

 

Wednesday, Mar. 15

Faith Christian vs. San Miguel, 11 am

Flowing Wells vs. Pusch Ridge, 1 pm

 

Thursday, Mar. 16

Empire vs. San Miguel, 11 am

Faith Christian vs. Empire, 1 p.m.

St. Augustine vs. Flowing Wells 3 pm

Pusch Ridge vs. St. Augustine, 5 pm

 

Friday, Mar. 17

Pusch Ridge vs. Empire, 1 pm

Faith Christian vs. Flowing Wells, 3 pm

St. Augustine vs. San Miguel, 5 pm

 

Saturday, Mar. 18

Consolation, 9 am

Third Place, Noon

Championship, 3 pm

 

Next 5
Next 5