Spring break invitationals erupt across East Valley, Scottsdale

March 9, 2018 by Les Willsey, AZPreps365

An onslaught of spring break baseball and softball invitationals are on the menu beginning Saturday March 10 and continuing through Saturday March 17 across the East Valley and Scottsdale.

Here is a good chunk of the slate of events fans can choose from with the 3rd Annual Bob Everett Classic starting things off Saturday March 10:



Pools: Pool A - Highland, Dobson, Casa Grande, Chapin, TX; Pool B - Desert Ridge, Williams Field, Marcos de Niza, Mesa; Pool C - Campo Verde, Desert Vista, McClintock, Skyline; Pool D - Mesquite, Gilbert, Prescott, Maricopa

Games at Campo Verde, Highland and Mesquite high schools

Saturday March 10 (games at Campo Verde HS) - 9 a.m - Skyline vs. McClintock, Noon - McClintock vs. Campo Verde; 3 p.m. - Mesa vs. Desert Ridge

Monday March 12 (games at Highland HS) -  9 a.m. - Highland vs. Dobson; Noon - Dobson vs. Casa Grande; 3 p.m. - Williams Field vs. Mesa; 6 p.m. - HIghland vs. Chapin. Games at Campo Verde HS - 9 am. - Campo Verde vs. Desert Vista; Noon - Desert Vista vs. Skyline; 3 p.m. - Desert Ridge vs. Marcos de Niza. Games at Mesquite HS - 9 am. - Mesquite vs. Maricopa; Noon - Maricopa vs. Prescott; 3 p.m.. - Gilbert vs. Mesquite.

Tuesday March 13 (games at Highland HS) - 9 am. - McClintock vs. Desert Vista; Noon - Dobson vs. Chapin; 3 p.m. - Chapin vs. Casa Grande; 6 p.m. - Casa Grande vs. Highland. Games at Campo Verde HS - 9 a.m. - Williams Field vs. Desert Ridge; Noon - Marcos de Niza vs. Williams Field; 3 p.m. - Marcos de Niza vs. Mesa; 6 p.m. - Campo Verde vs. Skyline. Games at Mesquite HS - 9 a.m. - Gilbert vs. Maricopa; Noon - Prescott vs. Gilbert; 3 p.m. - Prescott vs. Mesquite.

Wednesday March 14 (Games at Highland HS) -- 9 am. A4 vs. B4; Noon - A3 vs. B3; 3 p.m. - A2 vs. B2; 6 p.m. - A1 vs. B1. Games at Mesquite HS - 9 a.m. - C4 vs. D4; Noon - C3 vs. D3; 3 p.m. - C2 vs. D2; 6 p.m. - C1 vs.D1.

Thursday March 15 Consolation Matchups TBD -- 9 a.m. and noon at Campo Verde, Highland and Mesquite highs schools; 3 p.m. - at Highland HS; 6 p.m. -- Championship game at Highland HS -- A1-B1 winner vs. C1-D1 winner.


Pools: Pool A - Horizon, Canyon del Oro, Houston Second Baptist (TX) and Fossil Ridge (CO); Pool B - Hamilton, Pinnacle, Choctaw (OK), Sahuarita; Pool C - Brophy, Crean Lutheran (CA), Basha, Verrado

Games at Horizon HS and Brophy Prep

Monday March 12 (games at Horizon HS) - 9:30 a.m. - Basha vs. Verrado, 12:30 - Sahuarita vs. Choctaw, 3:45 -- Hamilton vs. Pinnacle; 7 - Horizon vs. Houston Second Baptist. (Games at Brophy Prep -- 3:45 - Fossil Ridge vs. Canyon del Oro; 7 - Brophy vs. Crean Lutheran.

Tuesday March 13 (games at Horizon HS) - 9:30 Choctaw vs. Pinnacle, 12:30 -Crean Lutheran vs. Basha; 3:45 - Canyon del Oro vs. Houston Second Baptist; 7 - Horizon vs. Fossil Ridge; (Game at Hamilton HS - 3:45 - Sahuarita vs. Hamilton; Game at Brophy - 3:45 - Verrado vs. Brophy.

Wednesday March 14 (Games at Horizon HS) - 9:30 - Houston Second Baptist vs. Fossil Ridge; 12:30 - Verrado vs, Crean Lutheran; 3:45 - Hamilton vs. Choctaw; 7 - Horizon vs Canyon del Oro; Game at Pinnacle HS - 3:45 - Pinnacle vs. Sahuarita; Game at Brophy - 3:45 - Basha at Brophy.

Thursday March 15 (Games at Horizon HS) - 9:30 - Pool A winner vs. Pool C winner; 12:30 - Pool B winner vs. Wild Card; 3:45 - 930 and 1230 losers play for 3rd place; 7 p.m. - 9:30 and 12:30 winners play for championship. Consolation games at 10 a.m., 1 p.m. and 4 p.m. on Horizon freshman field - TBD; The other consolation game will be at 3:45 at site of an Arizona school.


Games played at Corona del Sol an Arcadia high schools

16-team traditional bracket

Competing school: Arcadia, Basic NV, Catalina Foothills, Cienega, Coronado (NV), Corona del Sol, Legend (CO), Liberty, Mountain Pointe, Mesa Mtn. View, Perry, Piedra Vista (NM), Queen Creek, Red Mountain, Skyridge (UT), Sunrise Mountain.

Wednesday March 14 (Games at Corona del Sol HS) -- 9 a.m. - Perry vs.Queen Creek; Noon - Basic (NV) vs. Mesa Mtn. View; 1:30 - Catalina Foothills vs. Piedra Vista (NM),3 - Skyridge (UT) vs. Corona del Sol. (Games at Arcadia HS) - 9 a.m.- Liberty vs. Coronado (NV); Noon - Legend (CO) vs. Red Mountain; 3 - Mountain Pointe vs. Cienega; 6 -- Arcadia vs. Sunrise Mountain.

Thursday March 15 (Games at Corona del So HS) -- Loser's bracket games TBD at 9 am and 1:30 p.m.; Winner's bracket games TBD at Noon and 3 p.m.; Games at Arcadia HS -- Loser's bracket games TBD at 9 a.m. and noon and winner's bracket games TBD at 3 p.m. and 6 p.m.

Friday March 16  (Games at Corona del So HS) -- TBD -- 9 am, Noon, 1:30 and 3 p.m; Games at Arcadia HS -- TBD - 9 a.m., noon, 3 p.m. and 6 p.m. 

Saturday March 17 (Games at Corona del Sol HS) -- TBD 9 am, 10 a.m. Noon and 1:30; Games at Arcadia HS -- TBD 9 a.m., noon, 3 p.m. and 6 p.m. - Championship game.



all games at Horizon Park

Competing schools: Basha, Boulder Creek, Cactus, Campo Verde, Centennial, Chaparral, Corona del Sol, Chandler, Desert Mountain, Hamilton, Highland, Horizon, Iolani (HI), Ironwood Ridge, Pinnacle, Queen Creek, Red Mountain, Sahuaro, Shadow Ridge, Willow Canyon, 

Wednesday March 14 - 8 a.m. -- Willow Canyon vs. Corona del Sol; 10 a.m. - Ironwood Ridge vs. Iolani, Sahuaro vs. Willow Canyon, Desert Mountain vs. Highland, Corona del Sol vs. Hamilton; Noon - Iolani vs., Sahuaro, Campo Verde vs. Highland; Desert Mountain vs. Red Mountain, Ironwood Ridge vs. Hamilton; 2 p.m. - Cactus vs. Basha, Chandler vs. Shadow Ridge; Red Mountain vs. Campo Verde; 4 p.m. - Chaparral vs. Centennial, Horizon vs.Shadow Ridge, Boulder Creek vs. Queen Creek, Chandler vs. Pinnacle. 6 p.m. - Cactus vs. Horizon, Basha vs. Queen Creek, Boulder Creek vs. Centennial and Chaparral vs. Pinnacle.

Thursday March 15 - 8 a.m. -  Cactus vs. Pinnacle, Queen Creek vs. Shadow Ridge. 10 a.m. - Horizon vs. Pinnacle, Centennial vs. Basha, Chaparral vs. Shadow Ridge. Noon - Horizon vs. Basha, Chandler vs. Cactus, Boulder Creek vs. Campo Verde, Queen Creek vs. Centennial. 2 p.m. - Iolani vs. Hamilton, Chandler vs. Willow Canyon, Red Mountain vs. Ironwood Ridge, Boulder Creek vs. Chaparral. 4 p.m. - Sahuaro vs. Hamilton, Corona del Sol vs. Campo Verde, Desert Mountain vs. Ironwood Ridge, Highland vs. Willow Canyon. 6 p.m. - Sahuaro vs. Red Mountain, Desert Mountain vs. Iolani, Highland vs. Corona del Sol.

Friday March 16

Championship bracket (Seeds 1-8) - TBD - 4 games at 4 p.m.; Silver bracket (Seeds 9-16) - TBD - 4 games at 2 p.m.; Bronze bracket - Seeds 17-20) - TBD - 2 games at 10 a.m. and 2 games at noon.

Saturday March 17

Championship bracket (Seeds 1-8) - Semis at 1 p.m. and championship at 3 p.m. -- Silver bracket (Seeds 9-16) - semis and championship 9 a.m. and 11 a.m.