Badminton Brackets

2018 AIA Badminton Singles Division II State Championship

    Quarterfinals

    October 19
    Independence High School
  • Match 25 check in: TBD
    #1 Jordan Ludwig Washington
    #9 Erika Smith Prescott
    11-1, 11-0
  • Match 26 check in: TBD
    #5 EiEI Naing Central
    Madison McNelly Ironwood
    11-3, 11-0
  • Match 27 check in: TBD
    #3 Lily Ren Ironwood
    #6 Sara Roskelley Deer Valley
    11-4, 11-1
  • Match 28 check in: TBD
    #7 Elizabeth Palmo Barry Goldwater
    #2 Payton Foti Mesquite
    3-11, 11-6, 11-1

    Semifinals

    October 20
    Independence High School
  • Match 29 check in: 10:00am
    #1 Jordan Ludwig Washington
    #5 EiEI Naing Central
  • Match 30 check in: 10:00am
    #3 Lily Ren Ironwood
    #2 Payton Foti Mesquite

    Final

    October 20
    Independence High School
  • Match 31 check in: TBD
    #1 Jordan Ludwig Washington
    #3 Lily Ren Ironwood
    11-4, 11-5
    State Champion
    Jordan Ludwig Washington

    Consolation Final

  • Match 32 check in: TBD
    #5 EiEI Naing Central
    #2 Payton Foti Mesquite
    EiEI Naing Central

2018 AIA Badminton Singles Division II State Championship

    Play In

    October 19
  • Match A check in: 10:00am
    DeSanti Verrado
    Fowler Sunrise Mtn
    11-2, 11-1
  • Match B check in: 10:00am
    Montoya Carl Hayden
    Venicario Marcos de Niza
    11-8, 11-4
  • Match C check in: 10:00am
    Feringa Cactus
    Lopez Raymond S. Kellis
    4-11, 11-2, 11-1
  • Match D check in: 10:00am
    Rautio Paradise Valley
    McNelly Ironwood
    11-1, 11-1
  • Match E check in: 10:00am
    Nunez Independence
    Sutter North Canyon
    11-4, 11-2
  • Match F check in: 10:00am
    Guzman Agua Fria
    Bevell Gilbert
    11-9, 11-9
  • Match G check in: 10:00am
    Salgado Dysart
    Lim Central
    11-2, 11-4
  • Match H check in: 10:00am
    Barnett Desert Edge
    Pu'e Youngker
    11-1, 11-3
  • Match I check in: 10:00am
    Brown Moon Valley
    Olney Shadow Mtn
    11-8, 11-4
  • Match J check in: 10:00am
    Steere Casteel
    Nava Glendale
    11-3, 11-4
  • Match K check in: 10:00am
    Nguyen Peoria
    Dang Apollo
    11-7, 11-0
  • Match L check in: 10:00am
    Westover Mesquite
    Charochak Thunderbird
    11-5, 13-11
  • Match M check in: 10:00am
    Gao AZ College Prep
    Ayon-Ocho South Mtn

    Round 1

    October 19
    Independence High School
  • Match 1 check in: 10:00am
    #1 Ludwig Washington
    Fowler Sunrise Mtn
    11-3, 11-4
  • Match 2 check in: 10:00am
    Valenzuel ASU Prep Acad
    Ayon-Ocho South Mtn
    11-1, 11-3
  • Match 3 check in: 10:00am
    #8 Boofer Greenway
    Pu'e Youngker
    11-5, 9-11, 11-3
  • Match 4 check in: 10:00am
    #9 Smith Prescott
    Brown Moon Valley
    11-1, 11-0
  • Match 5 check in: 10:00am
    #5 Naing Central
    Sutter North Canyon
    11-6, 11-2
  • Match 6 check in: 10:00am
    Lara Rome McClintock
    Westover Mesquite
    11-6, 11-2
  • Match 7 check in: 10:00am
    #4 Kroeger Sunnyslope
    McNelly Ironwood
    11-9, 11-0
  • Match 8 check in: 10:00am
    Barraza F Tempe
    Brown Saguaro
    11-1, 11-13, 11-4
  • Match 9 check in: 10:00am
    Valdivia Centennial
    Johnson Sunnyslope
    11-3, 11-0
  • Match 10 check in: 10:00am
    Lopez Raymond S. Kellis
    #3 Ren Ironwood
    11-1, 11-1
  • Match 11 check in: 10:00am
    Nguyen Peoria
    Dalton Prescott
    11-3, 11-1
  • Match 12 check in: 10:00am
    Guzman Agua Fria
    #6 Roskelley Deer Valley
    13-11, 11-2
  • Match 13 check in: 10:00am
    Nava Glendale
    #10 Dunn Horizon
    11-4, 11-0
  • Match 14 check in: 10:00am
    Lim Central
    #7 Palmo Barry Goldwater
    11-5, 11-0
  • Match 15 check in: 10:00am
    Jose Campo Verde
    Kwok Millennium
    6-11, 13-10, 11-9
  • Match 16 check in: 10:00am
    Venicario Marcos de Niza
    #2 Foti Mesquite
    11-3, 11-3

    Round 2

    October 19
    Independence High School
  • Match 17 check in: TBD
    #1 J. Ludwig Washington
    C. Valenzuela ASU Prep Acad
    11-0, 11-0
  • Match 18 check in: TBD
    #8 K. Boofer Greenway
    #9 E. Smith Prescott
    8-11, 11-7, 11-1
  • Match 19 check in: TBD
    #5 E. Naing Central
    K. Westover Mesquite
    11-2, 11-2
  • Match 20 check in: TBD
    M. McNelly Ironwood
    J. Barraza Flores Tempe
    11-1, 11-1
  • Match 21 check in: TBD
    E. Johnson Sunnyslope
    #3 L. Ren Ironwood
    11-7, 11-1
  • Match 22 check in: TBD
    H. Dalton Prescott
    #6 S. Roskelley Deer Valley
    13-10, 11-7
  • Match 23 check in: TBD
    #10 T. Dunn Horizon
    #7 E. Palmo Barry Goldwater
    13-12, 11-9
  • Match 24 check in: TBD
    A. Jose Campo Verde
    #2 P. Foti Mesquite
    11-2, 11-1

    Quarterfinals

    October 19
    Independence High School
  • Match 25 check in: TBD See Page 1
    #1 Jordan Ludwig Washington
    #9 Erika Smith Prescott
    11-1, 11-0
  • Match 26 check in: TBD See Page 1
    #5 EiEI Naing Central
    Madison McNelly Ironwood
    11-3, 11-0
  • Match 27 check in: TBD See Page 1
    #3 Lily Ren Ironwood
    #6 Sara Roskelley Deer Valley
    11-4, 11-1
  • Match 28 check in: TBD See Page 1
    #7 Elizabeth Palmo Barry Goldwater
    #2 Payton Foti Mesquite
    3-11, 11-6, 11-1