Boys Tennis Brackets

2019 AIA Boys Tennis Singles Division II State Championship

    Round 1

    April 26
    Paseo Racquet Center
  • Match 1 check in: 9:00am
    Stoecker Prescott
    Renwick Williams Field
    6-0, 6-1
  • Match 1b check in: 9:00am
  • Match 2 check in: 9:00am
    Redlin Sahuaro
    Corella Nogales
    6-1, 6-4
  • Match 2b check in: 9:00am
  • Match 3 check in: 9:00am
    Johnson Higley
    Orozco Washington
    6-1, 6-3
  • Match 3b check in: 9:00am
  • Match 4 check in: 9:00am
    Bondalapa Catalina Foothills
    Welfley Mesquite
    6-4, 6-4
  • Match 4b check in: 9:00am
  • Match 5 check in: 9:00am
    Valentine Mingus Union
    Streeter Bradshaw Mtn
    Default
  • Match 5b check in: 9:00am
  • Match 6 check in: 9:00am
    Weissman Paradise Valley
    Robinson Estrella Foothills
    4-6, 6-1, 6-4
  • Match 6b check in: 9:00am
  • Match 7 check in: 9:00am
    Scales Peoria
    Rosenbach Lee Williams
    6-4, 6-2
  • Match 7b check in: 9:00am
  • Match 8 check in: 9:00am
    Stevens Cactus Shadows
    Stoltz Williams Field
    6-3, 3-6, 7-5
  • Match 8b check in: 9:00am

    Round 2

    April 26
    Paseo Racquet Center
  • Match 9 check in: noon
    S. Stoecker Prescott
    #1 M. Donovan Notre Dame Prep
    6-0, 6-0
  • Match 10 check in: noon
    K. Redlin Sahuaro
    #5 J. Huether Salpointe Catholic
    6-1, 6-2
  • Match 11 check in: noon
    M. Johnson Higley
    #6 T. Wolf Betty H. Fairfax
    6-1, 6-0
  • Match 12 check in: noon
    J. Bondalapati Catalina Foothills
    #4 R. Williams Arcadia
    6-3, 6-3
  • Match 13 check in: noon
    C. Streeter Bradshaw Mtn
    #3 O. Boleratzky Deer Valley
    6-0, 6-0
  • Match 14 check in: noon
    B. Weissman Paradise Valley
    #7 M. Bilyk Notre Dame Prep
    6-0, 6-0
  • Match 15 check in: noon
    L. Rosenbach Lee Williams
    #8 K. Talbot Thunderbird
    6-0, 6-0
  • Match 16 check in: noon
    H. Stoltz Williams Field
    #2 B. Perry Catalina Foothills
    6-0, 6-0

    Quarterfinals

    April 27
    Paseo Racquet Center
  • Match 17 check in: 11:30am
    #1 Morgan Donovan Notre Dame Prep
    #5 Jeffrey Huether Salpointe Catholic
    6-0, 6-0
  • Match 18 check in: 11:30am
    #6 Theodor Wolf Betty H. Fairfax
    #4 Rush Williams Arcadia
    6-1, 6-0
  • Match 19 check in: 11:30am
    #3 Oliver Boleratzky Deer Valley
    #7 Max Bilyk Notre Dame Prep
    6-2, 6-2
  • Match 20 check in: 11:30am
    #8 Kade Talbot Thunderbird
    #2 Brendan Perry Catalina Foothills
    6-2, 6-3

    Semifinals

    April 27
    Paseo Racquet Center
  • Match 21 check in: 2:30pm
    #1 Morgan Donovan Notre Dame Prep
    #4 Rush Williams Arcadia
    2-6, 6-0, Retired
  • Match 22 check in: 2:30pm
    #3 Oliver Boleratzky Deer Valley
    #2 Brendan Perry Catalina Foothills
    6-4, 6-0

    Final

    April 29
    ASU Whiteman Tennis Center
  • Match 23 check in: 5:00pm
    #4 Rush Williams Arcadia
    #3 Oliver Boleratzky Deer Valley
    6-7, 6-3, 6-4
    State Champion
    Oliver Boleratzky Deer Valley