2018 AIA Boys Tennis Doubles
Division III State Championship
Quarterfinals
April 27
Paseo Racquet Center
-
Match 57
check in:
6:30pm
#1
Wilder Cooke / Alex Sparks
The Gregory School
#8
Tyler Bierman / Michael Greer
Thatcher
6-0, 4-6, 6-1
-
Match 58
check in:
6:30pm
#5
Joey Haertzen / Reilley Leudde
Northland Prep
#4
James Clark / Sid Srinivas
Anthem Prep
3-6, 6-3, 6-4
-
Match 59
check in:
6:30pm
#3
Jack Swenson / Avinash Vikram
Scottsdale Prep
#6
Vejen Melnishki / Brendan Gialketsis
Chandler Prep
6-1, 6-3
-
Match 60
check in:
6:30pm
#7
Bobby Wendt / Alex Tam
Phoenix Country Day
#2
Christian Fetsis / Diego Rodriguez
Pusch Ridge
6-3, 6-4
Semifinals
April 28
Paseo Racquet Center
-
Match 61
check in:
10:00am
#1
Wilder Cooke / Alex Sparks
The Gregory School
#5
Joey Haertzen / Reilley Leudde
Northland Prep
7-6, 3-6, 7-6
-
Match 62
check in:
10:00am
#3
Jack Swenson / Avinash Vikram
Scottsdale Prep
#2
Christian Fetsis / Diego Rodriguez
Pusch Ridge
6-2, 6-2
Final
April 28
Paseo Racquet Center
-
Match 63
check in:
1:00pm
#5
Joey Haertzen / Reilley Leudde
Northland Prep
#2
Christian Fetsis / Diego Rodriguez
Pusch Ridge
6-1, 6-3
State Champion
Christian Fetsis / Diego Rodriguez
Pusch Ridge
Consolation Final
April 28
Paseo Racquet Center
-
Match 64
check in:
1:00pm
#1
Wilder Cooke / Alex Sparks
The Gregory School
#3
Jack Swenson / Avinash Vikram
Scottsdale Prep
6-1, 6-3
Jack Swenson / Avinash Vikram
Scottsdale Prep
2018 AIA Boys Tennis Doubles
Division III State Championship
Round 1
April 20
Paseo Racquet Center
-
Match 1
check in:
12:30pm
#1
Cooke/Sparks
The Gregory School
Bye
-
Match 2
check in:
12:30pm
Kempton/Rapier
Duncan
Norton/Davidson
Patagonia Union
6-1, 6-0
-
Match 3
check in:
12:30pm
Troglia/Pierce
Miami
Roland/Greenber
Phoenix Country Day
6-4, 2-6, 6-0
-
Match 4
check in:
12:30pm
Schysm/Talley
Pima
Power/Boroduli
Valley Lutheran
6-7, 6-2, 6-0
-
Match 5
check in:
12:30pm
Richey/Pietri
Chandler Prep
Bye
-
Match 6
check in:
12:30pm
Buckway/Guevara
Sahuarita
Snider/Phillips
Tombstone
6-1, 6-0
-
Match 7
check in:
12:30pm
Lemm/Sominsky
Scottsdale Prep
Donovan/Winterin
Veritas Prep
6-1, 6-4
-
Match 8
check in:
12:30pm
Bye
#8
Bierman/Greer
Thatcher
-
Match 9
check in:
12:30pm
#5
Haertzen/Leudde
Northland Prep
Bye
-
Match 10
check in:
12:30pm
LeVoy/Nguyen
AZ College Prep
Samuelss/Lohrey
St. David
6-3, 2-6, 6-2
-
Match 11
check in:
12:30pm
Childers/Garcia
Willcox
Bojorque/Guerrero
Coolidge
6-2, 7-6
-
Match 12
check in:
12:30pm
Bye
Ober/Omen
Page
-
Match 13
check in:
12:30pm
Rodrigue/Jee
Pusch Ridge
Crohn/Henrie
Safford
6-0, 6-2
-
Match 14
check in:
12:30pm
Goitia/Van Dyke
Paradise Honors
Buell/Trainor
Desert Chr
3-6, 6-2, 6-2
-
Match 15
check in:
12:30pm
Laurie/Altizer
Tanque Verde
McDaniel/Tabet
Scottsdale Chr
6-4, 6-2
-
Match 16
check in:
12:30pm
Bye
#4
Clark/Srinivas
Anthem Prep
Round 2
April 20
Paseo Racquet Center
-
Match 33
check in:
7:30pm
#1
W. Cooke/A. Sparks
The Gregory School
D. Norton/M. Davidson
Patagonia Union
6-0, 6-1
-
Match 34
check in:
7:30pm
S. Roland/B. Greenberg
Phoenix Country Day
J. Schysm/M. Talley
Pima
7-5, 6-2
-
Match 35
check in:
7:30pm
B. Richey/J. Pietri
Chandler Prep
T. Buckway/J. Guevara
Sahuarita
7-6, 6-4
-
Match 36
check in:
7:30pm
M. Lemm/A. Sominsky
Scottsdale Prep
#8
T. Bierman/M. Greer
Thatcher
4-6, 6-4, 6-4
-
Match 37
check in:
7:30pm
#5
J. Haertzen/R. Leudde
Northland Prep
J. Samuelsson/L. Lohrey
St. David
6-3, 6-1
-
Match 38
check in:
7:30pm
A. Bojorquez/J. Guerrero
Coolidge
C. Ober/E. Omen
Page
6-3, 6-3
-
Match 39
check in:
7:30pm
D. Rodriguez/N. Jee
Pusch Ridge
D. Goitia/A. Van Dyke
Paradise Honors
6-3, 6-2
-
Match 40
check in:
7:30pm
A. McDaniel/B. Tabet
Scottsdale Chr
#4
J. Clark/S. Srinivas
Anthem Prep
6-3, 6-0
Round 3
April 21
Paseo Racquet Center
-
Match 49
check in:
3:30pm
#1
Wilder Cooke / Alex Sparks
The Gregory School
Sam Roland / Bradly Greenberg
Phoenix Country Day
6-1, 6-0
-
Match 50
check in:
3:30pm
Ben Richey / Juan Pietri
Chandler Prep
#8
Tyler Bierman / Michael Greer
Thatcher
6-2, 6-0
-
Match 51
check in:
3:30pm
#5
Joey Haertzen / Reilley Leudde
Northland Prep
Caleb Ober / Ethan Omen
Page
6-1, 6-3
-
Match 52
check in:
3:30pm
Daniel Rodriguez / Noah Jee
Pusch Ridge
#4
James Clark / Sid Srinivas
Anthem Prep
7-6, 6-1
Quarterfinals
April 27
Paseo Racquet Center
-
Match 57
check in:
6:30pm
See Page 1
#1
Wilder Cooke / Alex Sparks
The Gregory School
#8
Tyler Bierman / Michael Greer
Thatcher
6-0, 4-6, 6-1
-
Match 58
check in:
6:30pm
See Page 1
#5
Joey Haertzen / Reilley Leudde
Northland Prep
#4
James Clark / Sid Srinivas
Anthem Prep
3-6, 6-3, 6-4
2018 AIA Boys Tennis Doubles
Division III State Championship
Round 1
April 20
Paseo Racquet Center
-
Match 17
check in:
12:30pm
#3
Swenson/Vikram
Scottsdale Prep
Bye
-
Match 18
check in:
12:30pm
MONTOYA/CHAPUT
Santa Cruz Valley
Knaus/Stovall
Sedona Red Rock
6-0, 6-0
-
Match 19
check in:
12:30pm
Vigil/Tejada
Morenci
Bye
-
Match 20
check in:
12:30pm
Bye
Camarena/Montiert
Safford
-
Match 21
check in:
12:30pm
Guevara/Rascon
Bourgade Catholic
Beckstea/Fisher
Casteel
6-1, 6-2
-
Match 22
check in:
12:30pm
Lutz/Barker
Benson
Burk/Carlos
Odyssey Institute
6-0, 6-2
-
Match 23
check in:
12:30pm
Jacobson/Colwell
Sabino
Dickey/Feagin
Desert Chr
6-0, 6-0
-
Match 24
check in:
12:30pm
Bye
#6
Melnishk/Gialkets
Chandler Prep
-
Match 25
check in:
12:30pm
#7
Wendt/Tam
Phoenix Country Day
Bye
-
Match 26
check in:
12:30pm
Neal/Mirabito
Gilbert Classical
Hernande/Martinez
Superior Jr./Sr.
6-2, 5-7, 6-4
-
Match 27
check in:
12:30pm
Clem/Siwawut
Santa Rita
Jackson/Romero
San Tan Foothills
-
Match 28
check in:
12:30pm
Bye
Rosales/Gutierre
Yuma Catholic
-
Match 29
check in:
12:30pm
Filerio/Reyes
Antelope Union
Udall/Hatch
Thatcher
7-5, 6-3
-
Match 30
check in:
12:30pm
Chase/Renova M
Valley Union
Parker/Gooding
Northland Prep
6-0, 6-0
-
Match 31
check in:
12:30pm
De Leon/Holcomb
Florence
Messing/Rodenber
The Gregory School
6-0, 6-1
-
Match 32
check in:
12:30pm
Bye
#2
Fetsis/Rodrigue
Pusch Ridge
Round 2
April 20
Paseo Racquet Center
-
Match 41
check in:
7:30pm
#3
J. Swenson/A. Vikram
Scottsdale Prep
M. Knaus/T. Stovall
Sedona Red Rock
6-1, 6-0
-
Match 42
check in:
7:30pm
A. Vigil/L. Tejada
Morenci
A. Camarena/G. Montierth
Safford
6-3, 6-2
-
Match 43
check in:
7:30pm
A. Beckstead/L. Fisher
Casteel
J. Lutz/T. Barker
Benson
7-5, 6-2
-
Match 44
check in:
7:30pm
M. Jacobson/E. Colwell
Sabino
#6
V. Melnishki/B. Gialketsis
Chandler Prep
6-4, 6-2
-
Match 45
check in:
7:30pm
#7
B. Wendt/A. Tam
Phoenix Country Day
J. Neal/J. Mirabito
Gilbert Classical
6-0, 6-0
-
Match 46
check in:
7:30pm
P. Clem/K. Siwawut
Santa Rita
E. Rosales/L. Gutierrez
Yuma Catholic
6-2, 6-0
-
Match 47
check in:
7:30pm
B. Udall/A. Hatch
Thatcher
A. Parker/F. Gooding
Northland Prep
6-3, 6-3
-
Match 48
check in:
7:30pm
D. Messing/S. Rodenberg
The Gregory School
#2
C. Fetsis/D. Rodriguez
Pusch Ridge
6-0, 6-0
Round 3
April 21
Paseo Racquet Center
-
Match 53
check in:
3:30pm
#3
Jack Swenson / Avinash Vikram
Scottsdale Prep
AJ Camarena / Grant Montierth
Safford
6-0, 6-1
-
Match 54
check in:
3:30pm
Adam Beckstead / Lucas Fisher
Casteel
#6
Vejen Melnishki / Brendan Gialketsis
Chandler Prep
6-2, 1-6, 6-3
-
Match 55
check in:
3:30pm
#7
Bobby Wendt / Alex Tam
Phoenix Country Day
Esteban Rosales / Lance Gutierrez
Yuma Catholic
6-0, 6-0
-
Match 56
check in:
3:30pm
Andrew Parker / Fred Gooding
Northland Prep
#2
Christian Fetsis / Diego Rodriguez
Pusch Ridge
6-2, 6-1
Quarterfinals
April 27
Paseo Racquet Center
-
Match 59
check in:
6:30pm
See Page 1
#3
Jack Swenson / Avinash Vikram
Scottsdale Prep
#6
Vejen Melnishki / Brendan Gialketsis
Chandler Prep
6-1, 6-3
-
Match 60
check in:
6:30pm
See Page 1
#7
Bobby Wendt / Alex Tam
Phoenix Country Day
#2
Christian Fetsis / Diego Rodriguez
Pusch Ridge
6-3, 6-4