Boys Tennis Brackets

2019 AIA Boys Tennis Doubles Division III State Championship

    Round 1

    April 26
    Paseo Racquet Center
  • Match 1 check in: 3:00pm
    Hatch/Udall Thatcher
    Copley/Buell Desert Chr
    6-0, 7-6
  • Match 1b check in: 3:00pm
  • Match 2 check in: 3:00pm
    Donovan/Aboudi Veritas Prep
    Goitia/Carnahan Paradise Honors
    4-6, 6-4, 7-5
  • Match 2b check in: 3:00pm
  • Match 3 check in: 3:00pm
    Buckway/Guevara Sahuarita
    Lamparter/Agullar Sedona Red Rock
    6-2, 6-1
  • Match 3b check in: 3:00pm
  • Match 4 check in: 3:00pm
    Shaik/Tran AZ College Prep
    Reyes/Reyes Antelope Union
    6-0, 6-1
  • Match 4b check in: 3:00pm
  • Match 5 check in: 3:00pm
    Reese/D'Agostin Pusch Ridge
    Phillips/Zepeda Gilbert Classical
    6-0, 6-0
  • Match 5b check in: 3:00pm
  • Match 6 check in: 3:00pm
    Kutz/Boyter Sahuarita
    Hudman/Vigil Morenci Jr./Sr.
    6-0, 6-4
  • Match 6b check in: 3:00pm
  • Match 7 check in: 3:00pm
    Lutz/Barker Benson
    Angeles/Shadle Miami
    Default
  • Match 7b check in: 3:00pm
  • Match 8 check in: 3:00pm
    Vikram/Bossone Scottsdale Prep
    Snider/Phillips Tombstone
    6-1, 6-0
  • Match 8b check in: 3:00pm

    Round 2

    April 26
    Paseo Racquet Center
  • Match 9 check in: 6:00pm
    A. Hatch/B. Udall Thatcher
    #1 E. Emami/B. Wendt Phoenix Country Day
    6-2, 6-1
  • Match 10 check in: 6:00pm
    J. Donovan/J. Aboudi Veritas Prep
    #8 B. Richey/A. Sheydayi Chandler Prep
    6-0, 6-1
  • Match 11 check in: 6:00pm
    T. Buckway/J. Guevara Sahuarita
    #5 D. Rodriguez/D. Rodriguez Pusch Ridge
    6-0, 6-1
  • Match 12 check in: 6:00pm
    K. Shaik/H. Tran AZ College Prep
    #4 N. Richards/J. Cortez Scottsdale Chr
    6-1, 6-1
  • Match 13 check in: 6:00pm
    A. Reese/A. D'Agostino Pusch Ridge
    #3 F. Gooding/D. Parker Northland Prep
    7-5, 6-2
  • Match 14 check in: 6:00pm
    T. Hudman/A. Vigil Morenci Jr./Sr.
    #6 M. De Roo/D. Khosla Rancho Solano Prep
    6-2, 6-2
  • Match 15 check in: 6:00pm
    J. Lutz/T. Barker Benson
    #7 D. Messing/S. Rodenberg The Gregory School
    6-3, 6-2
  • Match 16 check in: 6:00pm
    A. Vikram/A. Bossone Scottsdale Prep
    #2 T. Bierman/M. Greer Thatcher
    6-3, 6-2

    Quarterfinals

    April 27
    Paseo Racquet Center
  • Match 17 check in: 10:00am
    #1 Eric Emami / Bobby Wendt Phoenix Country Day
    #8 Ben Richey / Andrei Sheydayi Chandler Prep
    6-2, 6-1
  • Match 18 check in: 10:00am
    Tys Buckway / Jose Guevara Sahuarita
    #4 Ntal Richards / Josue Cortez Scottsdale Christian
    6-0, 6-0
  • Match 19 check in: 10:00am
    Aaron Reese / Alex D'Agostino Pusch Ridge
    #6 Matisse De Roo / Dhruv Khosla Rancho Solano Prep
    6-1, 5-7, 6-1
  • Match 20 check in: 10:00am
    #7 Drew Messing / Stryder Rodenberg The Gregory School
    #2 Tyler Bierman / Michael Greer Thatcher
    6-2, 6-2

    Semifinals

    April 27
    Paseo Racquet Center
  • Match 21 check in: 2:30pm
    #1 Eric Emami / Bobby Wendt Phoenix Country Day
    #4 Ntal Richards / Josue Cortez Scottsdale Christian
    6-3, 6-1
  • Match 22 check in: 2:30pm
    Aaron Reese / Alex D'Agostino Pusch Ridge
    #2 Tyler Bierman / Michael Greer Thatcher
    6-2, 6-4

    Final

    April 29
    ASU Whiteman Tennis Center
  • Match 23 check in: 5:00pm
    #4 Ntal Richards / Josue Cortez Scottsdale Christian
    #2 Tyler Bierman / Michael Greer Thatcher
    6-3, 6-4
    State Champion
    Ntal Richards / Josue Cortez Scottsdale Christian