1A Recognitions

Football

The AIA is pleased to recognize the student-athletes and coaches as selected in the statewide recognition process. For the team sports, each conference chair will enter the results as agreed upon by the conference of those individuals eligible based on making their respective region teams. The conference results will be posted by the conference chair at their discretion.

To view conference results, select a conference, and make sure the "Region" dropdown is set to "Conference".

All-Conference 1st Team
Jesus Castellanos
Superior Jr./Sr.
Defensive Backs
Kaylab Owings
Bagdad
Defensive Backs
Seth Reidhead
Mogollon
Defensive Backs
Daniel Mcconnell
Superior Jr./Sr.
Defensive Lineman
Owen Barton
Bagdad
Defensive Lineman
Brady Finnerty
Bagdad
Defensive Lineman
Cedric Mendoza
Superior Jr./Sr.
Defensive Lineman
Wesley Conyer
Duncan
Defensive Utility/Flex Player
Seth Reidhead
Mogollon
Kickoff Returner
Chance Pearson
Williams
Linebacker
Alex Garrett
Williams
Linebacker
Joel Rodriguez
Hayden
Linebacker
Steven Ybarra
Superior Jr./Sr.
Linebacker
Brady Finnerty
Bagdad
Offensive Lineman
Kale Major
Superior Jr./Sr.
Offensive Lineman
Owen Barton
Bagdad
Offensive Lineman
Josiel Rodriguez
Hayden
Offensive Lineman
Seth Reidhead
Mogollon
Offensive Utility/Flex Player
David Lozano
Williams
Placekicker
Riley Young
Bagdad
Punter
Steven Ybarra
Superior Jr./Sr.
Quarterbacks
Cedric Mendoza
Superior Jr./Sr.
Receivers/Tight Ends
Joel Gonzalez
Salome
Receivers/Tight Ends
Zack Walker
Fort Thomas
Receivers/Tight Ends
Chance Pearson
Williams
Running Backs
Alex Garrett
Williams
Running Backs
Joel Rodriguez
Hayden
Running Backs
All-Conference 2nd Team
Noble Tenney
Mogollon
Defensive Backs
Mario Vazquez
Williams
Defensive Backs
Jaden Pace
Ray
Defensive Backs
Gabriel Castillo
Superior Jr./Sr.
Defensive Lineman
Luis Lara-Arredondo
Williams
Defensive Lineman
Noah Monroy
Hayden
Defensive Lineman
Mike Kessler
Williams
Defensive Lineman
Fabian Perez
Salome
Defensive Utility/Flex Player
Ben White
Arete Prep
Kickoff Returner
Jayk Kelton
Mogollon
Linebacker
James Varner
Arete Prep
Linebacker
Christian Weissmueller
Anthem Prep
Linebacker
Carson Jeans
Bagdad
Linebacker
Robert Manriquez
Hayden
Offensive Lineman
Jayden Preston
Fort Thomas
Offensive Lineman
A.J. Lara
Superior Jr./Sr.
Offensive Lineman
Xavier Leonet
Williams
Offensive Lineman
Jacob Miller
Anthem Prep
Offensive Utility/Flex Player
Adam Navarrette
Superior Jr./Sr.
Offensive Utility/Flex Player
Joel Rodriguez
Hayden
Placekicker
Frank Kalogirou
Arete Prep
Punter
Trey Tenney
Mogollon
Quarterbacks
Todd Stringfellow
Fort Thomas
Quarterbacks
Brennan Weir
Arete Prep
Receivers/Tight Ends
Jorge Rodriguez
Hayden
Receivers/Tight Ends
Jesus Castellanos
Superior Jr./Sr.
Receivers/Tight Ends
Cameron Baldwin
Joseph City
Running Backs
Carson Jeans
Bagdad
Running Backs
Omar Lopez
Hayden
Running Backs
Conference Coach of the Year
Ryan Palmer
Superior Jr./Sr.
Conference Coach of the Year
Conference Defensive Player of the Year
Owen Barton
Bagdad
Conference Defensive Player of the Year
Conference Offensive Player of the Year
Chance Pearson
Williams
Conference Offensive Player of the Year
Conference Player of the Year
Steven Ybarra
Superior Jr./Sr.
Conference Player of the Year