Badminton Brackets

2019 AIA Badminton Division II Singles Championship

    Quarterfinals

    October 25
    Independence High School
  • Match 25 check in: TBD
    #1 Jordan Ludwig Washington
    #8 Jade Halpin Sunnyslope
    21-13, 21-7
  • Match 26 check in: TBD
    #5 Sara Roskelley Deer Valley
    #4 Toni DeMarco Ironwood
    21-17, 21-15, 23-21
  • Match 27 check in: TBD
    #3 Sofia Lovesy Sunnyslope
    #6 Savannah Hendrix Ironwood
    21-13, 21-8
  • Match 28 check in: TBD
    Kennedi Curry Campo Verde
    #2 Payton Foti Mesquite
    21-12, 21-12

    Semifinals

    October 26
    Independence High School
  • Match 29 check in: 10:00am
    #1 Jordan Ludwig Washington
    #5 Sara Roskelley Deer Valley
    21-16, 21-7
  • Match 30 check in: 10:00am
    #3 Sofia Lovesy Sunnyslope
    #2 Payton Foti Mesquite
    21-11, 21-10

    Final

    October 26
    Independence High School
  • Match 31 check in: TBD
    #1 Jordan Ludwig Washington
    #3 Sofia Lovesy Sunnyslope
    21-16, 21-9
    State Champion
    Jordan Ludwig Washington

    Consolation Final

  • Match 32 check in: TBD
    #2 Payton Foti Mesquite
    #3 Sofia Lovesy Sunnyslope
    21-15, 21-12
    Payton Foti Mesquite

2019 AIA Badminton Division II Singles Championship

    Play In

    October 25
  • Match A check in: 10:00am
    Leor Desert Edge
    Huma Saguaro
    16-21, 21-19, 21-5
  • Match B check in: 10:00am
    Mendez Youngker
    Baca Barry Goldwater
    21-3, 21-11
  • Match C check in: 10:00am
    Feringa Cactus
    Salgado Dysart
    21-7, 21-13
  • Match D check in: 10:00am
    Fatema Raymond S. Kellis
    Lopez Moon Valley
    11-9, 22-20
  • Match E check in: 10:00am
    Westover Mesquite
    Agrawal AZ College Prep
    21-7, 21-5
  • Match G check in: 10:00am
    Admon North Canyon
    Davis Shadow Mtn
    21-18, 21-9
  • Match H check in: 10:00am
    Oquita Agua Fria
    Consolian Horizon
    28-21, 21-14
  • Match I check in: 10:00am
    Peters Tempe
    Nguyen Peoria
    21-15, 21-17
  • Match J check in: 10:00am
    Curry Campo Verde
    Rodriguez Verrado
    21-13, 21-9
  • Match L check in: 10:00am
    Rearick Greenway
    Meh Central
    21-16, 7-21, 21-17

    Round 1

    October 25
    Independence High School
  • Match 1 check in: 10:00am
    #1 Ludwig Washington
    Huma Saguaro
    21-2, 21-10
  • Match 2 check in: 10:00am
    Vermillio Millennium
    Ortiz South Mtn
    21-16, 21-10
  • Match 3 check in: 10:00am
    #8 Halpin Sunnyslope
    Oquita Agua Fria
    21-11, 21-8
  • Match 4 check in: 10:00am
    Carter Centennial
    Nguyen Peoria
    21-16, 21-23, 21-15
  • Match 5 check in: 10:00am
    #5 Roskelley Deer Valley
    Westover Mesquite
    21-16, 21-16
  • Match 6 check in: 10:00am
    Abbott Sunrise Mtn
    Meh Central
    21-10, 21-16
  • Match 7 check in: 10:00am
    #4 DeMarco Ironwood
    Fatema Raymond S. Kellis
    12-13, 21-14
  • Match 8 check in: 10:00am
    Romero Carl Hayden
    Evans Gilbert
    21-16, 21-16
  • Match 9 check in: 10:00am
    Pardia Washington
    Pace Casteel
    21-9, 21-9
  • Match 10 check in: 10:00am
    Feringa Cactus
    #3 Lovesy Sunnyslope
    21-10, 21-8
  • Match 11 check in: 10:00am
    Rautio Paradise Valley
    Wade Marcos de Niza
    11-2, 11-2
  • Match 12 check in: 10:00am
    Olsen McClintock
    #6 Hendrix Ironwood
    Forfeit
  • Match 13 check in: 10:00am
    Curry Campo Verde
    Jay Thunderbird
    15-21, 21-6, 21-9
  • Match 14 check in: 10:00am
    Admon North Canyon
    #7 Noriega S Independence
    21-17, 21-8
  • Match 15 check in: 10:00am
    Raiss Prescott
    Castillo Glendale
    22-20, 26-24
  • Match 16 check in: 10:00am
    Baca Barry Goldwater
    #2 Foti Mesquite
    21-9, 21-9

    Round 2

    October 25
    Independence High School
  • Match 17 check in: TBD
    #1 J. Ludwig Washington
    S. Vermillion Millennium
    21-5, 21-3
  • Match 18 check in: TBD
    #8 J. Halpin Sunnyslope
    C. Carter Centennial
    21-16, 21-17
  • Match 19 check in: TBD
    #5 S. Roskelley Deer Valley
    K. Abbott Sunrise Mtn
    21-16, 21-16
  • Match 20 check in: TBD
    #4 T. DeMarco Ironwood
    R. Evans Gilbert
    21-6, 21-9
  • Match 21 check in: TBD
    A. Pardia Washington
    #3 S. Lovesy Sunnyslope
    21-10, 21-10
  • Match 22 check in: TBD
    M. Wade Marcos de Niza
    #6 S. Hendrix Ironwood
    21-8, 21-19
  • Match 23 check in: TBD
    K. Curry Campo Verde
    A. Admon North Canyon
    19-21, 21-15, 22-20
  • Match 24 check in: TBD
    N. Raiss Prescott
    #2 P. Foti Mesquite
    21-15, 21-6

    Quarterfinals

    October 25
    Independence High School
  • Match 25 check in: TBD See Page 1
    #1 Jordan Ludwig Washington
    #8 Jade Halpin Sunnyslope
    21-13, 21-7
  • Match 26 check in: TBD See Page 1
    #5 Sara Roskelley Deer Valley
    #4 Toni DeMarco Ironwood
    21-17, 21-15, 23-21
  • Match 27 check in: TBD See Page 1
    #3 Sofia Lovesy Sunnyslope
    #6 Savannah Hendrix Ironwood
    21-13, 21-8
  • Match 28 check in: TBD See Page 1
    Kennedi Curry Campo Verde
    #2 Payton Foti Mesquite
    21-12, 21-12