Recommended Guidelines for Return to Activity

AIA's Executive Board has endorsed guidelines in preparation for potential return to competition in the fall.

Division III Schedules

Varsity Boys Cross Country


02 Sep 2:00 pm Apache Junction, Casa Grande & Combs Combs High School
Freedom
02 Sep 2:00 pm Fountain Hills, Mingus Union, Odyssey Institute & 1 more Cortez High School
Freedom
02 Sep 2:00 pm Moon Valley, Northwest Christian, Notre Dame Prep & 1 more Paradise Honors High School
Freedom
02 Sep 3:30 pm Sahuarita, Walden Grove & Sabino McDonald Park
Section
09 Sep 1:00 pm Benson, Bisbee, Coolidge & 10 more Thatcher High School
Freedom
09 Sep 2:00 pm Moon Valley, Payson & Apache Junction Prospector Park
Freedom
09 Sep 2:00 pm Cortez, Fountain Hills, Notre Dame Prep & 1 more Saguaro High School
Freedom
09 Sep 3:30 pm Cholla, Vista Grande & Palo Verde Magnet Palo Verde High Magnet School
Freedom
09 Sep 4:00 pm Kingman, Kingman Academy, Lake Havasu & 4 more Lee Williams High School
Freedom
16 Sep 2:00 pm Eastmark, McClintock, Mesa & 2 more Prospector Park
Freedom
16 Sep 2:00 pm Payson & Fountain Hills Fountain Hills High School
Freedom
16 Sep 2:00 pm Gila Ridge & Yuma East Wetlands
Freedom
16 Sep 3:30 pm Catalina, Tanque Verde & Amphitheater Christopher Columbus Park
Section
16 Sep 3:30 pm Sahuarita & Douglas Douglas High School
Section
16 Sep 3:30 pm Desert View, Empire & Sabino McDonald Park
Freedom
16 Sep 4:00 pm Kingman, Kingman Academy, Lake Havasu & 4 more Parker High School
Freedom
16 Sep 4:30 pm Palo Verde Magnet & Coolidge Coolidge High School
Freedom
23 Sep 3:30 pm Palo Verde Magnet & Mica Mountain Mica Mountain High School
Section
23 Sep 4:00 pm Kingman Academy, Lake Havasu, Lee Williams & 4 more Kingman High School
Freedom
23 Sep 5:00 pm Cortez, Glendale, Shadow Ridge & 1 more Moon Valley High School
Freedom
30 Sep 2:00 pm La Joya Community, Paradise Honors, Tolleson Union & 1 more Estrella Foothills High School
Freedom
30 Sep 2:00 pm North, Skyline, Westwood & 1 more Fountain Hills High School
Freedom
30 Sep 3:30 pm Catalina, Sabino & Palo Verde Magnet Palo Verde High Magnet School
Section
30 Sep 3:30 pm Mica Mountain, Thatcher & Rio Rico Rio Rico High School
Section
03 Oct 8:00 am John Gleeson Lancer Invitational Christopher Columbus Park
Invitational
07 Oct 3:00 pm Amphitheater, Catalina, Sabino & 1 more Walden Grove High School
Section
07 Oct 3:30 pm Palo Verde Magnet & Douglas Douglas High School
Freedom
07 Oct 3:30 pm American Leadership Academy - Ironwood, Coolidge, Globe & 2 more Florence High School
Section
07 Oct 3:30 pm Thatcher & Safford Safford High School
Section
07 Oct 3:30 pm St. Augustine, Tanque Verde & Sahuarita Sahuarita High School
Freedom
07 Oct 3:30 pm Catalina, Sabino & Walden Grove Walden Grove High School
Section
14 Oct 3:30 pm Ironwood Ridge, Sabino & Salpointe Catholic Reid Park Annex Fields
Freedom
21 Oct 3:30 pm Sabino, St. Augustine & Douglas Douglas High School
Freedom
21 Oct 3:30 pm Mica Mountain, Palo Verde Magnet & Tanque Verde McDonald Park
Section
24 Oct 8:00 am Kingman, Kingman Academy, Lake Havasu & 5 more Mohave High School
Freedom
28 Oct 4:00 pm Kingman Academy, Lake Havasu, Lee Williams & 4 more Kingman High School
Freedom
28 Oct 4:30 pm Douglas & Palo Verde Magnet Palo Verde High Magnet School
Section