AZPreps365.com

Andy Morales
Staff Writer, AZPreps365.com
More from Andy Morales

WRESTLING: Mountain View wins Diego Gadea Invitational

Jeannie & Manuel Gadea with Diego Guerrero of Walden Grove  & Jesus Zamorano of Coolidge.
(Andy Morales/AZPreps365.com)

Mountain View Marana won the team championship of the Diego Gadea Salpointe Invitational with a score of 196 points and Tucson High came in second with 178.  The complete list of team and individual results can be found below but first a bit about the invitational itself:

Jeannie and Manuel Gadea's son, Diego, was an outstanding wrestler. He won the 160-weight class of the Salpointe Wrestling Invite in 2010 but he was also suffering from something very painful and very mysterious that most parents, schools and friends do not like to talk about.

Diego was diagnosed with childhood depression at age 11 and, even though all measures humanely possible were used to help Diego, he took his own life in June of 2011.

I'm not going to try put a number on it and I'm not going to quote the obvious that for every teenage suicide there are many, many more failed attempts.  I really don't care.  As a father of three kids myself, one attempt is too many.

Salpointe changed the name of their yearly invitational to the "Diego Gadea Salpointe Wrestling Invitational" in an effort to help remember Diego and, perhaps, help other teens who may feel lost.

"It's really an honor," said Jeannie told me when the Invitational began.  "He had a passion for wrestling and he loved it. The team has been really supportive."

As usual, Jeannie and Manuel were on hand to help with the award ceremonies on Saturday night. They placed medals around the necks of every boy who stood on the stage at Salpointe and offered them hugs. If you go to enough of these events, you know very few of the wrestlers smile on the stand. Heck, some of them really don’t want to be up there unless they are standing on the top step, but that has never been the case at this meet.

"They go through a difficult week with practice and then worrying about their weight," explained Manuel. "They usually are pretty upset when they don't win."

But something is always different. The couple spoke briefly with each wrestler while putting the medals around their necks and each came away with a smile.

"They find out who we are and they hear everything is okay and it helps to change their mood," explained Jeannie. "All of the wrestlers Diego competed with are gone now but this is an important learning moment for all these boys.”

Walden Grove sophomore Diego Guerrero (43-4) was named Outstanding Wrestler from the 115-pound division and Coolidge senior Jesus Zamorano (37-5) was named the Outstanding Wrestler from the upper-divisions.

Mountain View senior Frankie Lee (36-4) won in the 154 division to help pace the Mountain Lions to the win. In all, ten wrestlers from Mountain View made it to the final round Saturday night.

Sectionals for all divisions are set for Saturday, Feb. 4.

The National Suicide Prevention Lifeline is 1-800-273-TALK (8255) or simply dial 911. 

 

TEAM SCORES

1. 

Mountain View 

196.0

2. 

Tucson 

178.0

3. 

Walden Grove 

153.0

4. 

Cienega 

139.0

5. 

Campo Verde 

134.0

6. 

Prescott 

125.0

7. 

Florence 

117.0

8. 

Cesar Chavez 

112.5

9. 

Sahuaro 

103.5

10. 

Pueblo 

102.5

11. 

Skyline 

100.0

12. 

Deer Valley 

94.5

13. 

Hamilton 

88.5

14. 

Desert View 

87.5

15. 

Gila Ridge 

81.5

16. 

Canyon Del Oro 

76.5

17. 

Queen Creek 

73.5

18. 

Sahuarita 

64.0

19. 

Marana 

58.0

19. 

Salpointe Catholic 

58.0

21. 

Buena 

55.0

22. 

San Manuel 

51.5

23. 

Coolidge 

47.0

24. 

Blue Ridge 

41.0

25. 

Catalina Foothills 

34.5

26. 

Empire 

33.0

27. 

Casteel 

31.0

28. 

Sabino 

23.0

28. 

Vista Grande 

23.0

30. 

Rio Rico 

16.0

31. 

Nogales 

13.0

32. 

Amphi 

8.0

32. 

Cholla 

8.0

34. 

Palo Verde 

7.0

 

108 Results
1st Place - Carlos Vargas of Deer Valley
2nd Place - Juan Campista of Pueblo
3rd Place - Blake Rose of Sahuaro
4th Place - Gabe Ortiz of Mountain View
5th Place - Ethan Coffey of Florence
6th Place - Christian Gerber of Gila Ridge
1st Place Match
Carlos Vargas (Deer Valley) 43-1, Sr. over Juan Campista (Pueblo) 26-7, Jr. (Dec 6-0).
3rd Place Match
Blake Rose (Sahuaro) 42-4, Jr. over Gabe Ortiz (Mountain View) 23-10, Fr. (Dec 4-2).
5th Place Match
Ethan Coffey (Florence) 32-12, Jr. over Christian Gerber (Gila Ridge) 42-10, Fr. (Fall 4:23).

115 Results
1st Place - Diego Guerrero of Walden Grove
2nd Place - Marco Rivera of Tucson
3rd Place - Drew Edwards of Hamilton
4th Place - Harrison Easby of Mountain View
5th Place - Colton Tomitz of Prescott
6th Place - Jeremy Wilkins of Deer Valley
1st Place Match
Diego Guerrero (Walden Grove) 43-4, So. over Marco Rivera (Tucson) 47-10, Jr. (MD 10-1).
3rd Place Match
Drew Edwards (Hamilton) 16-7, Jr. over Harrison Easby (Mountain View) 13-4, So. (TF-1.5 3:10 (16-1)).
5th Place Match
Colton Tomitz (Prescott) 23-7, Fr. over Jeremy Wilkins (Deer Valley) 16-7, So. (Dec 5-1).

122 Results
1st Place - Armando Valencia of Sahuaro
2nd Place - Jacob Frias of Desert View
3rd Place - Darian Bowyer of Prescott
4th Place - Zachary Padilla of Deer Valley
5th Place - Nathaniel Johnson of Cienega
6th Place - Nick Gallegos of Pueblo
1st Place Match
Armando Valencia (Sahuaro) 30-4, Sr. over Jacob Frias (Desert View) 29-2, Jr. (SV-1 6-4).
3rd Place Match
Darian Bowyer (Prescott) 33-4, Jr. over Zachary Padilla (Deer Valley) 39-7, Sr. (MD 10-2).
5th Place Match
Nathaniel Johnson (Cienega) 29-6, Sr. over Nick Gallegos (Pueblo) 21-10, Sr. (Dec 7-4).

128 Results
1st Place - Salvador Silva of Walden Grove
2nd Place - Luis Duenez of Desert View
3rd Place - Andrew Cota of Mountain View
4th Place - Logan Mitchell of Cienega
5th Place - Nick Villalobos of Queen Creek
6th Place - Jon Rodriguez of Campo Verde
1st Place Match
Salvador Silva (Walden Grove) 46-4, Jr. over Luis Duenez (Desert View) 7-1, Jr. (TF-1.5 5:06 (16-1)).
3rd Place Match
Andrew Cota (Mountain View) 33-7, Jr. over Logan Mitchell (Cienega) 25-15, So. (Dec 6-2).
5th Place Match
Nick Villalobos (Queen Creek) 30-8, Sr. over Jon Rodriguez (Campo Verde) 26-15, Sr. (Dec 7-2).

134 Results
1st Place - Evan Killgore of Walden Grove
2nd Place - Angelo Pool of Tucson
3rd Place - Charlie Gallego of Canyon Del Oro
4th Place - Alex Gregory of Deer Valley
5th Place - Noah Misitano of Campo Verde
6th Place - Robert Dominguez of Cesar Chavez
1st Place Match
Evan Killgore (Walden Grove) 37-7, So. over Angelo Pool (Tucson) 4-1, Jr. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Charlie Gallego (Canyon Del Oro) 36-12, Sr. over Alex Gregory (Deer Valley) 35-12, Sr. (Fall 2:17).
5th Place Match
Noah Misitano (Campo Verde) 30-12, Sr. over Robert Dominguez (Cesar Chavez) 22-11, Jr. (Dec 5-4).

140 Results
1st Place - Zane Mckissick of Canyon Del Oro
2nd Place - Jesus Dalumpinis of Tucson
3rd Place - Daivon Lee of Mountain View
4th Place - Cody Carabeo of Sahuarita
5th Place - Julius Escandon of Hamilton
6th Place - David Marquez of Coolidge
1st Place Match
Zane Mckissick (Canyon Del Oro) 39-8, So. over Jesus Dalumpinis (Tucson) 4-1, Sr. (Dec 1-0).
3rd Place Match
Daivon Lee (Mountain View) 32-8, So. over Cody Carabeo (Sahuarita) 20-13, Sr. (Dec 6-4).
5th Place Match
Julius Escandon (Hamilton) 24-14, So. over David Marquez (Coolidge) 37-10, Jr. (Dec 7-2).

147 Results
1st Place - Vicente Silva of Tucson
2nd Place - Devin Easby of Mountain View
3rd Place - Nathan Lamas of Florence
4th Place - Chris Reyes of Queen Creek
5th Place - Caleb Calaway of Cienega
6th Place - Alex Medrano of Vista Grande
1st Place Match
Vicente Silva (Tucson) 5-0, Sr. over Devin Easby (Mountain View) 26-8, Sr. (Dec 4-3).
3rd Place Match
Nathan Lamas (Florence) 42-4, Sr. over Chris Reyes (Queen Creek) 27-8, Sr. (Fall 1:50).
5th Place Match
Caleb Calaway (Cienega) 31-11, Jr. over Alex Medrano (Vista Grande) 17-6, Jr. (Dec 5-3).

154 Results
1st Place - Frankie Lee of Mountain View
2nd Place - Nick Sanchez of Skyline
3rd Place - Juvanny Esquivel of Pueblo
4th Place - Addison Bliss of Cienega
5th Place - Hector Acuna of Sahuarita
6th Place - Jayden Fletcher of Campo Verde
1st Place Match
Frankie Lee (Mountain View) 36-4, Sr. over Nick Sanchez (Skyline) 38-7, Sr. (Dec 10-3).
3rd Place Match
Juvanny Esquivel (Pueblo) 31-3, Sr. over Addison Bliss (Cienega) 36-11, So. (Fall 3:45).
5th Place Match
Hector Acuna (Sahuarita) 12-7, Jr. over Jayden Fletcher (Campo Verde) 23-18, Fr. (Dec 3-1).

162 Results
1st Place - Jesus Zamorano of Coolidge
2nd Place - Blake Proper of Marana
3rd Place - Nolan Susel of Florence
4th Place - William Bertsch of Pueblo
5th Place - Joaquin Cedillos of Campo Verde
6th Place - Colin Hall of Mountain View
1st Place Match
Jesus Zamorano (Coolidge) 37-5, Sr. over Blake Proper (Marana) 35-5, Sr. (Dec 7-6).
3rd Place Match
Nolan Susel (Florence) 38-7, Jr. over William Bertsch (Pueblo) 22-10, Sr. (MD 10-1).
5th Place Match
Joaquin Cedillos (Campo Verde) 31-9, Sr. over Colin Hall (Mountain View) 31-12, Sr. (M. For.).

172 Results
1st Place - Franky Renteria of San Manuel
2nd Place - Billy Fiore of Campo Verde
3rd Place - Michael Escobedo of Tucson
4th Place - Nick Garcia of Mountain View
5th Place - Omar Muniz-vega of Sahuaro
6th Place - Dawson Hand of Catalina Foothills
1st Place Match
Franky Renteria (San Manuel) 43-3, Sr. over Billy Fiore (Campo Verde) 32-4, Sr. (Fall 5:03).
3rd Place Match
Michael Escobedo (Tucson) 5-1, Sr. over Nick Garcia (Mountain View) 31-9, Sr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Omar Muniz-vega (Sahuaro) 31-9, Jr. over Dawson Hand (Catalina Foothills) 22-10, Jr. (Dec 9-4).

184 Results
1st Place - Adam Henderson of Blue Ridge
2nd Place - Lance Killgore of Walden Grove
3rd Place - Estevan Galvez of Campo Verde
4th Place - Donovan Corn of Hamilton
5th Place - Kashawn Crump-Valencia of Tucson
6th Place - Sam Tietien of Marana
1st Place Match
Adam Henderson (Blue Ridge) 47-0, Jr. over Lance Killgore (Walden Grove) 43-4, Sr. (Dec 4-3).
3rd Place Match
Estevan Galvez (Campo Verde) 29-8, Jr. over Donovan Corn (Hamilton) 30-8, So. (Dec 6-1).
5th Place Match
Kashawn Crump-valencia (Tucson) 3-2, Jr. over Sam Tietien (Marana) 35-14, Jr. (Fall 4:35).

197 Results
1st Place - John Dwyer of Prescott
2nd Place - David Melkumov of Cienega
3rd Place - Louis Aguilar of Mountain View
4th Place - Chad Clowser of Buena
5th Place - Davon Galindo of Cesar Chavez
6th Place - Cade Powell of Empire
1st Place Match
John Dwyer (Prescott) 24-0, Sr. over David Melkumov (Cienega) 36-5, Sr. (Fall 3:01).
3rd Place Match
Louis Aguilar (Mountain View) 30-6, Sr. over Chad Clowser (Buena) 17-5, . (MD 11-2).
5th Place Match
Davon Galindo (Cesar Chavez) 33-3, Sr. over Cade Powell (Empire) 28-6, Sr. (Dec 8-1).

222 Results
1st Place - Jacob Lambert of Cesar Chavez
2nd Place - Diego Huerta of Salpointe Catholic
3rd Place - Gabriel Duarte of Tucson
4th Place - Angel Encinas of Gila Ridge
5th Place - Skyler Cavanaugh of Cienega
6th Place - Eric Purvin of Mountain View
1st Place Match
Jacob Lambert (Cesar Chavez) 32-1, Sr. over Diego Huerta (Salpointe Catholic) 21-2, Sr. (Dec 3-1).
3rd Place Match
Gabriel Duarte (Tucson) 5-1, Sr. over Angel Encinas (Gila Ridge) 27-3, Jr. (MD 10-1).
5th Place Match
Skyler Cavanaugh (Cienega) 22-4, Sr. over Eric Purvin (Mountain View) 25-14, So. (Fall 4:26).

287 Results
1st Place - Kolo Uasike of Skyline
2nd Place - Gavin Nelson of Prescott
3rd Place - Nikolas Arnold of Florence
4th Place - Erik Orozco of Cesar Chavez
5th Place - Koby Fike of Gila Ridge
6th Place - Rj Okonowski of Queen Creek
1st Place Match
Kolo Uasike (Skyline) 14-0, Sr. over Gavin Nelson (Prescott) 29-7, Jr. (Fall 0:46).
3rd Place Match
Nikolas Arnold (Florence) 32-9, Jr. over Erik Orozco (Cesar Chavez) 17-12, So. (Fall 0:51).
5th Place Match
Koby Fike (Gila Ridge) 34-12, Jr. over Rj Okonowski (Queen Creek) 30-10, Sr. (Dec 1-0).

Next 5
Next 5