AZPreps365.com

2017 AIA Tennis - Boy's Singles Division II State Championship

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 5:00pm
    #1 Oliver Boleratzky Deer Valley
    #8 James Mineo Shadow Mountain
    6-2, 7-5
  • Match 58check in: 5:00pm
    #5 Jack Mandala Salpointe Catholic
    #4 Tyler Bergman Cactus Shadows
    7-6, 6-4
  • Match 59check in: 5:00pm
    #3 George Jiang Catalina Foothills
    #6 Scott Rowe Thunderbird
    6-2, 7-6
  • Match 60check in: 5:00pm
    #7 Iain Morton Canyon Del Oro
    #2 Jesus Cordova Walden Grove
    3-6, 6-1, 6-1

    Semifinals

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 61check in: 11:30am
    #1 Oliver Boleratzky Deer Valley
    #4 Tyler Bergman Cactus Shadows
    6-1, 6-4
  • Match 62check in: 11:30am
    #3 George Jiang Catalina Foothills
    #2 Jesus Cordova Walden Grove
    6-2, 6-4

    Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 63check in: 2:30pm
    #1 Oliver Boleratzky Deer Valley
    #3 George Jiang Catalina Foothills
    6-2, 6-1
    State Champion
    George Jiang Catalina Foothills

    Consolation Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 64check in: 2:30pm
    #4 Tyler Bergman Cactus Shadows
    #2 Jesus Cordova Walden Grove
    7-6, 6-3
    Tyler Bergman Cactus Shadows

2017 AIA Tennis - Boy's Singles Division II State Championship

    Round 1

    April 21
    Scottsdale Ranch Park and Tennis Center
  • Match 1check in: 10:30am
    #1 Boleratzk Deer Valley
    Bye
  • Match 2check in: 10:30am
    Bye
    Hudgins Desert Edge
    Bye
  • Match 3check in: 10:30am
    Ozuna Marcos de Niza
    Ivins Buckeye Union
    6-1, 6-2
  • Match 4check in: 10:30am
    Stenhouse Apache Junction
    Moa Cortez
    6-2, 2-6, 7-5
  • Match 5check in: 10:30am
    Caballero Agua Fria
    Ray Douglas
    6-1, 6-2
  • Match 6check in: 10:30am
    sanborne Notre Dame Prep
    Nguyen Cactus
    Default
  • Match 7check in: 10:30am
    Hernandez Sierra Linda
    Kloostra Greenway
    6-0, 7-5
  • Match 8check in: 10:30am
    Darr Prescott
    #8 Mineo Shadow Mtn
    6-3, 6-1
  • Match 9check in: 10:30am
    #5 Mandala Salpointe Catholic
    Hay Mesquite
    6-0, 6-0
  • Match 10check in: 10:30am
    Guzman Dysart
    Moinester McClintock
    6-0, 6-0
  • Match 11check in: 10:30am
    Woodard Combs
    Turner Bradshaw Mtn
    6-1, 6-1
  • Match 12check in: 10:30am
    Rodriguez Cholla Magnet
    Catanzaro Gila Ridge
    6-4, 2-6, 7-5
  • Match 13check in: 10:30am
    Trinh Raymond S. Kellis
    Valdez Peoria
    6-1, 6-0
  • Match 14check in: 10:30am
    Baldenegr Washington
    Dunn Estrella Foothills
    6-2, 7-5
  • Match 15check in: 10:30am
    Green Williams Field
    Hernandez Barry Goldwater
    6-0, 6-0
  • Match 16check in: 10:30am
    Bye
    #4 Bergman Cactus Shadows

    Round 2

    April 21
    Scottsdale Ranch Park and Tennis Center
  • Match 33check in: 4:30pm
    #1 O. Boleratzky Deer Valley
    R. Hudgins Desert Edge
    6-0, 6-1
  • Match 34check in: 4:30pm
    S. Ozuna Marcos de Niza
    T. Moa Cortez
    6-1, 4-6, 7-6
  • Match 35check in: 4:30pm
    J. Ray Douglas
    C. Nguyen Cactus
    6-2, 6-2
  • Match 36check in: 4:30pm
    T. Kloostra Greenway
    #8 J. Mineo Shadow Mtn
    6-2, 6-0
  • Match 37check in: 4:30pm
    #5 J. Mandala Salpointe Catholic
    K. Moinester McClintock
    6-4, 7-6
  • Match 38check in: 4:30pm
    D. Turner Bradshaw Mtn
    T. Catanzaro Gila Ridge
    6-4, 6-3
  • Match 39check in: 4:30pm
    J. Trinh Raymond S. Kellis
    J. Dunn Estrella Foothills
    6-3, 6-4
  • Match 40check in: 4:30pm
    E. Green Williams Field
    #4 T. Bergman Cactus Shadows
    6-0, 6-1

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 49check in: 12:30pm
    #1 Oliver Boleratzky Deer Valley
    Sunny Ozuna Marcos de Niza
    6-1, 6-0
  • Match 50check in: 12:30pm
    Jake Ray Douglas
    #8 James Mineo Shadow Mountain
    6-1, 6-4
  • Match 51check in: 12:30pm
    #5 Jack Mandala Salpointe Catholic
    Dawson Turner Bradshaw Mountain
    6-0, 6-4
  • Match 52check in: 12:30pm
    James Trinh Raymond S. Kellis
    #4 Tyler Bergman Cactus Shadows
    6-0, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 5:00pm See Page 1
    #1 Oliver Boleratzky Deer Valley
    #8 James Mineo Shadow Mountain
    6-2, 7-5
  • Match 58check in: 5:00pm See Page 1
    #5 Jack Mandala Salpointe Catholic
    #4 Tyler Bergman Cactus Shadows
    7-6, 6-4

2017 AIA Tennis - Boy's Singles Division II State Championship

    Round 1

    April 21
    Scottsdale Ranch Park and Tennis Center
  • Match 17check in: 10:30am
    #3 Jiang Catalina Foothills
    Bye
  • Match 18check in: 10:30am
    Briseno Yuma
    Carrozza Cactus Shadows
    6-0, 6-0
  • Match 19check in: 10:30am
    Redlin Sahuaro
    Ruggiero Mingus Union
    6-0, 6-0
  • Match 20check in: 10:30am
    Hernandez Coronado
    Samuels St. Mary's
    6-4, 6-1
  • Match 21check in: 10:30am
    Wyatt Sunrise Mtn
    Slinger Casa Grande
    6-1, 6-0
  • Match 22check in: 10:30am
    Bojorquez South Mtn
    Hamilton Seton Catholic Prep
    6-0, 6-1
  • Match 23check in: 10:30am
    Pina Youngker
    Tindell Moon Valley
    6-1, 7-6
  • Match 24check in: 10:30am
    Quintana Palo Verde Magnet
    #6 Rowe Thunderbird
    6-0, 6-0
  • Match 25check in: 10:30am
    #7 Morton Canyon Del Oro
    Anche Lake Havasu
    6-0, 6-0
  • Match 26check in: 10:30am
    Howard Betty H. Fairfax
    Chenault Ironwood Ridge
    6-2, 6-2
  • Match 27check in: 10:30am
    Garcia Nogales
    Ngabonziz Glendale
    6-0, 6-0
  • Match 28check in: 10:30am
    Krstic Greenway
    Esquivel Pueblo Magnet
    6-2, 6-2
  • Match 29check in: 10:30am
    Tomooka Paradise Valley
    Valenzuel Flowing Wells
    6-0, 6-0
  • Match 30check in: 10:30am
    tschirhar Notre Dame Prep
    Patel Amphitheater
    6-3, 6-0
  • Match 31check in: 10:30am
    Lacanient Higley
    Hernandez Tempe
    6-2, 6-4
  • Match 32check in: 10:30am
    Bye
    #2 Cordova Walden Grove

    Round 2

    April 21
    Scottsdale Ranch Park and Tennis Center
  • Match 41check in: 4:30pm
    #3 G. Jiang Catalina Foothills
    H. Carrozza Cactus Shadows
    6-2, 6-0
  • Match 42check in: 4:30pm
    K. Redlin Sahuaro
    C. Samuels St. Mary's
    6-2, 6-0
  • Match 43check in: 4:30pm
    C. Wyatt Sunrise Mtn
    C. Hamilton Seton Catholic Prep
    6-0, 6-1
  • Match 44check in: 4:30pm
    J. Pina Youngker
    #6 S. Rowe Thunderbird
    6-0, 6-2
  • Match 45check in: 4:30pm
    #7 I. Morton Canyon Del Oro
    C. Howard Betty H. Fairfax
    6-1, 6-0
  • Match 46check in: 4:30pm
    D. Garcia Nogales
    D. Krstic Greenway
    6-0, 6-0
  • Match 47check in: 4:30pm
    J. Valenzuela Flowing Wells
    a. tschirhart Notre Dame Prep
    6-4, 6-3
  • Match 48check in: 4:30pm
    E. Lacanienta Higley
    #2 J. Cordova Walden Grove
    6-0, 6-0

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 53check in: 12:30pm
    #3 George Jiang Catalina Foothills
    Kemuel Redlin Sahuaro
    6-1, 6-0
  • Match 54check in: 12:30pm
    Cameron Hamilton Seton Catholic Prep
    #6 Scott Rowe Thunderbird
    6-4, 6-1
  • Match 55check in: 12:30pm
    #7 Iain Morton Canyon Del Oro
    Diego Garcia Nogales
    6-3, 6-4
  • Match 56check in: 12:30pm
    Joel Valenzuela Flowing Wells
    #2 Jesus Cordova Walden Grove
    6-3, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 59check in: 5:00pm See Page 1
    #3 George Jiang Catalina Foothills
    #6 Scott Rowe Thunderbird
    6-2, 7-6
  • Match 60check in: 5:00pm See Page 1
    #7 Iain Morton Canyon Del Oro
    #2 Jesus Cordova Walden Grove
    3-6, 6-1, 6-1