AZPreps365.com

2017 AIA Tennis - Boy's Doubles Division II State Championship

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 5:00pm
    #1 Connor Oseran / Mason Lee Catalina Foothills
    #8 Andres Mendoza / Wynn Snell Canyon Del Oro
    6-1, 6-1
  • Match 58check in: 5:00pm
    #5 Jose Laura / Trevor Swartz Greenway
    #4 Wilder Cooke / Jackson Hartenbach Salpointe Catholic
    6-2, 6-4
  • Match 59check in: 5:00pm
    #3 Max Bilyk / Kaden Macor Notre Dame Prep
    #6 Anton Nazaroff / Brendan Perry Catalina Foothills
    6-3, 4-6, 6-4
  • Match 60check in: 5:00pm
    Oscar Sandoval / Demetrio Ifantopulos Nogales
    #2 Sam Miyata / Colin Mcconnon Cactus Shadows
    6-1, 6-1

    Semifinals

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 61check in: 11:30am
    #1 Connor Oseran / Mason Lee Catalina Foothills
    #4 Wilder Cooke / Jackson Hartenbach Salpointe Catholic
    6-2, 6-3
  • Match 62check in: 11:30am
    #3 Max Bilyk / Kaden Macor Notre Dame Prep
    #2 Sam Miyata / Colin Mcconnon Cactus Shadows
    6-1, 6-0

    Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 63check in: 2:30pm
    #1 Connor Oseran / Mason Lee Catalina Foothills
    #2 Sam Miyata / Colin Mcconnon Cactus Shadows
    4-6, 6-2, 6-3
    State Champion
    Sam Miyata / Colin Mcconnon Cactus Shadows

    Consolation Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 64check in: 2:30pm
    #4 Wilder Cooke / Jackson Hartenbach Salpointe Catholic
    #3 Max Bilyk / Kaden Macor Notre Dame Prep
    6-1, 6-1
    Max Bilyk / Kaden Macor Notre Dame Prep

2017 AIA Tennis - Boy's Doubles Division II State Championship

    Round 1

    April 21
    Scottsdale Ranch Park and Tennis Center
  • Match 1check in: 1:30pm
    #1 Oseran/Lee Catalina Foothills
    Bye
  • Match 2check in: 1:30pm
    Wittner/Shmaeiil Cactus
    Gison/Reeder Cholla Magnet
    6-1, 6-7, 6-2
  • Match 3check in: 1:30pm
    Bastidas/Olivas Tempe
    De la Cru/Spencer Cortez
    6-2, 7-5
  • Match 4check in: 1:30pm
    Tomooka/Finley Paradise Valley
    Alcance/Litzin Moon Valley
    6-0, 6-0
  • Match 5check in: 1:30pm
    Hardy/Stoecker Prescott
    Luy/Ray Douglas
    6-0, 6-2
  • Match 6check in: 1:30pm
    Green/Villescaz Marcos de Niza
    Jakubowsk/Tramp Buckeye Union
    6-4, 6-4
  • Match 7check in: 1:30pm
    Garretson/Nguyen Deer Valley
    Fernandez/Simonson Flowing Wells
    7-5, 6-1
  • Match 8check in: 1:30pm
    Moore/Kanizsai Sahuaro
    #8 Mendoza/Snell Canyon Del Oro
    6-0, 6-1
  • Match 9check in: 1:30pm
    #5 Laura/Swartz Greenway
    Bye
  • Match 10check in: 1:30pm
    Crable/Dudic Barry Goldwater
    Quirino /Pereda St. Mary's
    6-4, 6-4
  • Match 11check in: 1:30pm
    Dziawura/Theut Thunderbird
    Vo/Lajada Betty H. Fairfax
    6-2, 2-6, 6-3
  • Match 12check in: 1:30pm
    Stephens/Loya Sierra Linda
    White/Nelson Gila Ridge
    6-2, 6-1
  • Match 13check in: 1:30pm
    Greer/Shalley Raymond S. Kellis
    Lizardi/Lopez Walden Grove
    6-2, 6-1
  • Match 14check in: 1:30pm
    Valentin/Galarza Desert Edge
    Alexander/Andrews Washington
    6-2, 6-1
  • Match 15check in: 1:30pm
    Alba/Lopez Glendale
    Barriento/Rodriguez Yuma
    6-2, 6-0
  • Match 16check in: 1:30pm
    Bye
    #4 Cooke/Hartenbac Salpointe Catholic

    Round 2

    April 21
    Scottsdale Ranch Park and Tennis Center
  • Match 33check in: 5:30pm
    #1 C. Oseran/M. Lee Catalina Foothills
    K. Gison/B. Reeder Cholla Magnet
    6-1, 6-0
  • Match 34check in: 5:30pm
    A. Bastidas/J. Olivas Tempe
    P. Tomooka/B. Finley Paradise Valley
    6-0, 6-0
  • Match 35check in: 5:30pm
    L. Luy/D. Ray Douglas
    M. Green/J. Villescaz-Morri Marcos de Niza
    6-2, 6-1
  • Match 36check in: 5:30pm
    C. Garretson/P. Nguyen Deer Valley
    #8 A. Mendoza/W. Snell Canyon Del Oro
    6-3, 6-2
  • Match 37check in: 5:30pm
    #5 J. Laura/T. Swartz Greenway
    A. Crable/A. Dudic Barry Goldwater
    6-2, 6-1
  • Match 38check in: 5:30pm
    C. Dziawura/M. Theut Thunderbird
    J. White/T. Nelson Gila Ridge
    4-6, 7-6, 6-2
  • Match 39check in: 5:30pm
    M. Lizardi/C. Lopez Walden Grove
    J. Alexander/C. Andrews Washington
    6-4, 6-3
  • Match 40check in: 5:30pm
    M. Alba/O. Lopez Glendale
    #4 W. Cooke/J. Hartenbach Salpointe Catholic
    6-0, 6-0

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 49check in: 12:30pm
    #1 Connor Oseran / Mason Lee Catalina Foothills
    Paxton Tomooka / Benjamin Finley Paradise Valley
    6-4, 6-0
  • Match 50check in: 12:30pm
    Luis Luy / Davis Ray Douglas
    #8 Andres Mendoza / Wynn Snell Canyon Del Oro
    6-3, 4-6, 6-4
  • Match 51check in: 12:30pm
    #5 Jose Laura / Trevor Swartz Greenway
    Joshua White / Tanner Nelson Gila Ridge
    6-4, 6-3
  • Match 52check in: 12:30pm
    Matthew Lizardi / Carson Lopez Walden Grove
    #4 Wilder Cooke / Jackson Hartenbach Salpointe Catholic
    6-2, 6-4

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 5:00pm See Page 1
    #1 Connor Oseran / Mason Lee Catalina Foothills
    #8 Andres Mendoza / Wynn Snell Canyon Del Oro
    6-1, 6-1
  • Match 58check in: 5:00pm See Page 1
    #5 Jose Laura / Trevor Swartz Greenway
    #4 Wilder Cooke / Jackson Hartenbach Salpointe Catholic
    6-2, 6-4

2017 AIA Tennis - Boy's Doubles Division II State Championship

    Round 1

    April 21
    Scottsdale Ranch Park and Tennis Center
  • Match 17check in: 1:30pm
    #3 Bilyk/Macor Notre Dame Prep
    Bye
  • Match 18check in: 1:30pm
    Sierra/Laborin Pueblo Magnet
    Habyarima/Reh Amphitheater
    6-0, 6-0
  • Match 19check in: 1:30pm
    Bender/Nimsger Seton Catholic Prep
    Behrens/Bernabe Ironwood Ridge
    6-0, 6-4
  • Match 20check in: 1:30pm
    Perez Lar/Valenzuel South Mtn
    Lentz/Wiberg Williams Field
    2-6, 7-6, 6-3
  • Match 21check in: 1:30pm
    Cranmer/Galvan Apache Junction
    Martinez /Schoof Canyon Del Oro
    6-4, 6-1
  • Match 22check in: 1:30pm
    Fletcher/Nguyen Agua Fria
    Potter/Nelson Combs
    6-1, 6-0
  • Match 23check in: 1:30pm
    Romero/Chavez Dysart
    Urcadez/May Palo Verde Magnet
    6-2, 6-1
  • Match 24check in: 1:30pm
    Juelfs/Freeman Lee Williams
    #6 Nazaroff/Perry Catalina Foothills
    6-2, 6-1
  • Match 25check in: 1:30pm
    #7 Tom/Francis Thunderbird
    Adamonis/Grozier Sunrise Mtn
    6-0, 6-1
  • Match 26check in: 1:30pm
    Finger/Peterson Mingus Union
    Garica/Theilmann McClintock
    6-4, 6-3
  • Match 27check in: 1:30pm
    Ponce Rod/Dominguez Coronado
    Amiri/Herrera Peoria
    6-3, 6-0
  • Match 28check in: 1:30pm
    Sandoval/Ifantopul Nogales
    Geiser/Hoang Youngker
    6-0, 6-2
  • Match 29check in: 1:30pm
    Clifton/Horner Mesquite
    Cho/Sollenber Salpointe Catholic
    7-6, 7-5
  • Match 30check in: 1:30pm
    Daggett/Harris Estrella Foothills
    Finch/Trahin Lake Havasu
    6-1, 6-0
  • Match 31check in: 1:30pm
    Markosian/Farnswort Higley
    Calia/Romero Bradshaw Mtn
    6-4, 6-2
  • Match 32check in: 1:30pm
    Bye
    #2 Miyata/Mcconnon Cactus Shadows

    Round 2

    April 21
    Scottsdale Ranch Park and Tennis Center
  • Match 41check in: 5:30pm
    #3 M. Bilyk/K. Macor Notre Dame Prep
    J. Habyarimana/L. Reh Amphitheater
    6-2, 6-1
  • Match 42check in: 5:30pm
    B. Behrens/C. Bernabe Ironwood Ridge
    R. Perez Lara /B. Valenzuela South Mtn
    6-1, 6-2
  • Match 43check in: 5:30pm
    S. Cranmer/P. Galvan Apache Junction
    J. Fletcher/P. Nguyen Agua Fria
    6-3, 6-2
  • Match 44check in: 5:30pm
    Z. Romero/L. Chavez Dysart
    #6 A. Nazaroff/B. Perry Catalina Foothills
    6-0, 6-0
  • Match 45check in: 5:30pm
    #7 A. Tom/J. Francis Thunderbird
    A. Garica/R. Theilmann McClintock
    6-1, 6-2
  • Match 46check in: 5:30pm
    B. Amiri/J. Herrera Peoria
    O. Sandoval/D. Ifantopulos Nogales
    6-0, 6-2
  • Match 47check in: 5:30pm
    J. Clifton/K. Horner Mesquite
    D. Finch/J. Trahin Lake Havasu
    6-2, 6-2
  • Match 48check in: 5:30pm
    T. Calia/E. Romero Bradshaw Mtn
    #2 S. Miyata/C. Mcconnon Cactus Shadows
    6-0, 6-0

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 53check in: 12:30pm
    #3 Max Bilyk / Kaden Macor Notre Dame Prep
    Benjamin Behrens / Carlos Bernabe Ironwood Ridge
    6-3, 6-2
  • Match 54check in: 12:30pm
    Samson Cranmer / Peter "PJ" Galvan Apache Junction
    #6 Anton Nazaroff / Brendan Perry Catalina Foothills
    6-2, 6-1
  • Match 55check in: 12:30pm
    #7 Andrew Tom / Jason Francis Thunderbird
    Oscar Sandoval / Demetrio Ifantopulos Nogales
    2-6, 6-0, 6-4
  • Match 56check in: 12:30pm
    Jadon Clifton / Keanu Horner Mesquite
    #2 Sam Miyata / Colin Mcconnon Cactus Shadows
    6-1, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 59check in: 5:00pm See Page 1
    #3 Max Bilyk / Kaden Macor Notre Dame Prep
    #6 Anton Nazaroff / Brendan Perry Catalina Foothills
    6-3, 4-6, 6-4
  • Match 60check in: 5:00pm See Page 1
    Oscar Sandoval / Demetrio Ifantopulos Nogales
    #2 Sam Miyata / Colin Mcconnon Cactus Shadows
    6-1, 6-1