AZPreps365.com

2017 AIA Tennis - Boy's Singles Division III State Championship

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 6:30pm
    #1 Preston Grammond Pusch Ridge
    #8 Alex Sparks The Gregory School
    6-0, 6-0
  • Match 58check in: 6:30pm
    Fredrick Gooding III Northland Prep
    #4 Alex Alvarez Tanque Verde
    6-1, 6-2
  • Match 59check in: 6:30pm
    #3 Adway Gopakumar Scottsdale Prep
    #6 Nate Cruz Miami
    6-0, 6-2
  • Match 60check in: 6:30pm
    Kaleb Tompkins Gilbert Classical
    #2 Kesin Dolwani AZ College Prep
    6-2, 6-1

    Semifinals

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 61check in: 10:00am
    #1 Preston Grammond Pusch Ridge
    #4 Alex Alvarez Tanque Verde
    6-3, 6-2
  • Match 62check in: 10:00am
    #3 Adway Gopakumar Scottsdale Prep
    #2 Kesin Dolwani AZ College Prep
    7-6, 6-3

    Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 63check in: 1:00pm
    #1 Preston Grammond Pusch Ridge
    #2 Kesin Dolwani AZ College Prep
    6-2, 6-4
    State Champion
    Preston Grammond Pusch Ridge

    Consolation Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 64check in: 1:00pm
    #4 Alex Alvarez Tanque Verde
    #3 Adway Gopakumar Scottsdale Prep
    6-2, 5-7, 6-0
    Adway Gopakumar Scottsdale Prep

2017 AIA Tennis - Boy's Singles Division III State Championship

    Round 1

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 1check in: 11:30am
    #1 Grammond Pusch Ridge
    Bye
  • Match 2check in: 11:30am
    Ciborski San Tan Foothills
    Kaites Scottsdale Chr
    6-4, 6-3
  • Match 3check in: 11:30am
    Soto Sahuarita
    Bye
  • Match 4check in: 11:30am
    Bye
    Timm Miami
  • Match 5check in: 11:30am
    Srinivas Anthem Prep
    Bye
  • Match 6check in: 11:30am
    Madlol Catalina Magnet
    Melnishki Chandler Prep
    6-0, 6-0
  • Match 7check in: 11:30am
    Hung St. David
    Aguirre Antelope Union
    6-0, 6-2
  • Match 8check in: 11:30am
    Bye
    #8 Sparks The Gregory School
  • Match 9check in: 11:30am
    #5 Giorno Safford
    Bye
  • Match 10check in: 11:30am
    Curfman Bourgade Catholic
    Gooding I Northland Prep
    6-0, 6-2
  • Match 11check in: 11:30am
    Buell Desert Chr
    Albrecht Sabino
    6-2, 6-1
  • Match 12check in: 11:30am
    Bye
    Garcia Morenci Jr./Sr.
  • Match 13check in: 11:30am
    Rodriguez Willcox
    Bye
  • Match 14check in: 11:30am
    Bye
    Hatch Thatcher
  • Match 15check in: 11:30am
    Donovon Veritas Prep
    Acosta Page
    6-1, 7-4
  • Match 16check in: 11:30am
    Bye
    #4 Alvarez Tanque Verde

    Round 2

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 33check in: 6:00pm
    #1 P. Grammond Pusch Ridge
    J. Kaites Scottsdale Chr
    6-0, 6-1
  • Match 34check in: 6:00pm
    A. Soto Sahuarita
    O. Timm Miami
    6-1, 6-4
  • Match 35check in: 6:00pm
    S. Srinivas Anthem Prep
    V. Melnishki Chandler Prep
    1-6, 7-6, 6-2
  • Match 36check in: 6:00pm
    E. Aguirre Antelope Union
    #8 A. Sparks The Gregory School
    6-1, 6-1
  • Match 37check in: 6:00pm
    #5 Z. Giorno Safford
    F. Gooding III Northland Prep
    6-4, 7-6
  • Match 38check in: 6:00pm
    R. Albrecht Sabino
    M. Garcia Morenci Jr./Sr.
    6-2, 6-1
  • Match 39check in: 6:00pm
    O. Rodriguez Willcox
    A. Hatch Thatcher
    6-0, 6-2
  • Match 40check in: 6:00pm
    J. Donovon Veritas Prep
    #4 A. Alvarez Tanque Verde
    6-0, 6-0

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 49check in: 3:30pm
    #1 Preston Grammond Pusch Ridge
    Ole Timm Miami
    6-2, 6-2
  • Match 50check in: 3:30pm
    Sid Srinivas Anthem Prep
    #8 Alex Sparks The Gregory School
    6-2, 2-6, 5-3, Retired
  • Match 51check in: 3:30pm
    Fredrick Gooding III Northland Prep
    Rory Albrecht Sabino
    7-6, 6-2
  • Match 52check in: 3:30pm
    Amon Hatch Thatcher
    #4 Alex Alvarez Tanque Verde
    6-1, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 6:30pm See Page 1
    #1 Preston Grammond Pusch Ridge
    #8 Alex Sparks The Gregory School
    6-0, 6-0
  • Match 58check in: 6:30pm See Page 1
    Fredrick Gooding III Northland Prep
    #4 Alex Alvarez Tanque Verde
    6-1, 6-2

2017 AIA Tennis - Boy's Singles Division III State Championship

    Round 1

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 17check in: 11:30am
    #3 Gopakumar Scottsdale Prep
    Bye
  • Match 18check in: 11:30am
    De Leon Florence
    Strayer Fountain Hills
    6-0, 6-1
  • Match 19check in: 11:30am
    CAMARGO Santa Cruz Valley
    Bye
  • Match 20check in: 11:30am
    Bye
    Botz Patagonia Union
  • Match 21check in: 11:30am
    Bresee, I Coolidge
    Bye
  • Match 22check in: 11:30am
    Moreno Santa Rita
    Hudman Morenci Jr./Sr.
    6-1, 6-1
  • Match 23check in: 11:30am
    Bye
    Ray Valley Lutheran
  • Match 24check in: 11:30am
    Bye
    #6 Cruz Miami
  • Match 25check in: 11:30am
    #7 Nicol Northland Prep
    Bye
  • Match 26check in: 11:30am
    Martinez Superior Jr./Sr.
    Lutz Benson
    6-1, 6-1
  • Match 27check in: 11:30am
    Woodford Rancho Solano Prep
    Tompkins Gilbert Classical
    5-7, 6-3, 6-2
  • Match 28check in: 11:30am
    Bye
    Bastian Tombstone
  • Match 29check in: 11:30am
    Wendt Phoenix Country Day
    Bye
  • Match 30check in: 11:30am
    Bye
    Goitia Paradise Honors
  • Match 31check in: 11:30am
    Zimmerman Sedona Red Rock
    Bye
  • Match 32check in: 11:30am
    Bye
    #2 Dolwani AZ College Prep

    Round 2

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 41check in: 6:00pm
    #3 A. Gopakumar Scottsdale Prep
    D. Strayer Fountain Hills
    6-0, 6-0
  • Match 42check in: 6:00pm
    E. CAMARGO Santa Cruz Valley
    A. Botz Patagonia Union
    Default
  • Match 43check in: 6:00pm
    D. Bresee, II Coolidge
    T. Hudman Morenci Jr./Sr.
    6-1, 6-3
  • Match 44check in: 6:00pm
    W. Ray Valley Lutheran
    #6 N. Cruz Miami
    6-3, 6-4
  • Match 45check in: 6:00pm
    #7 A. Nicol Northland Prep
    J. Lutz Benson
    4-6, 6-1, 6-2
  • Match 46check in: 6:00pm
    K. Tompkins Gilbert Classical
    A. Bastian Tombstone
    6-0, 6-0
  • Match 47check in: 6:00pm
    B. Wendt Phoenix Country Day
    D. Goitia Paradise Honors
    6-3, 6-0
  • Match 48check in: 6:00pm
    K. Zimmerman Sedona Red Rock
    #2 K. Dolwani AZ College Prep
    6-2, 6-1

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 53check in: 3:30pm
    #3 Adway Gopakumar Scottsdale Prep
    Andrew Botz Patagonia Union
    6-0, 6-1
  • Match 54check in: 3:30pm
    Tanner Hudman Morenci Jr./Sr.
    #6 Nate Cruz Miami
    6-1, 6-2
  • Match 55check in: 3:30pm
    #7 Adam Nicol Northland Prep
    Kaleb Tompkins Gilbert Classical
    6-1, 6-0
  • Match 56check in: 3:30pm
    Bobby Wendt Phoenix Country Day
    #2 Kesin Dolwani AZ College Prep
    6-0, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 59check in: 6:30pm See Page 1
    #3 Adway Gopakumar Scottsdale Prep
    #6 Nate Cruz Miami
    6-0, 6-2
  • Match 60check in: 6:30pm See Page 1
    Kaleb Tompkins Gilbert Classical
    #2 Kesin Dolwani AZ College Prep
    6-2, 6-1