AZPreps365.com

2017 AIA Tennis - Boy's Doubles Division III State Championship

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 6:30pm
    #1 Dallin Cook / Logan McMaster Thatcher
    Matthew Hackett / Cal Hargis Safford
    6-0, 6-0
  • Match 58check in: 6:30pm
    #5 Joey Haertzen / Reilley Luedde Northland Prep
    #4 Kevin Kirsch / Alex Tam Phoenix Country Day
    7-5, 2-6, 7-5
  • Match 59check in: 6:30pm
    #3 Christian Fetsis / Aaron Reese Pusch Ridge
    #6 AJ Camarena / Spencer Jarvis Safford
    6-1, 6-4
  • Match 60check in: 6:30pm
    #7 Avinash Vikram / Tej Sareen Scottsdale Prep
    #2 Niko Plant / Chris McDaniels Tanque Verde
    6-1, 6-4

    Semifinals

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 61check in: 10:00am
    #1 Dallin Cook / Logan McMaster Thatcher
    #5 Joey Haertzen / Reilley Luedde Northland Prep
    6-3, 6-2
  • Match 62check in: 10:00am
    #3 Christian Fetsis / Aaron Reese Pusch Ridge
    #2 Niko Plant / Chris McDaniels Tanque Verde
    6-4, 6-0

    Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 63check in: 1:00pm
    #1 Dallin Cook / Logan McMaster Thatcher
    #2 Niko Plant / Chris McDaniels Tanque Verde
    6-4, 6-3
    State Champion
    Dallin Cook / Logan McMaster Thatcher

    Consolation Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 64check in: 1:00pm
    #5 Joey Haertzen / Reilley Luedde Northland Prep
    #3 Christian Fetsis / Aaron Reese Pusch Ridge
    6-4, 6-2
    Christian Fetsis / Aaron Reese Pusch Ridge

2017 AIA Tennis - Boy's Doubles Division III State Championship

    Round 1

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 1check in: 12:30pm
    #1 Cook/McMaster Thatcher
    Bye
  • Match 2check in: 12:30pm
    Whitcoe/Davidson Patagonia Union
    Duarte/Moreno Santa Rita
    6-2, 6-0
  • Match 3check in: 12:30pm
    Guzman/Power Valley Lutheran
    Bye
  • Match 4check in: 12:30pm
    Bye
    Larmour/Jee Pusch Ridge
  • Match 5check in: 12:30pm
    Brinkerho/Roulston Coolidge
    Bye
  • Match 6check in: 12:30pm
    Clashman/Rodenburg The Gregory School
    Hackett/Hargis Safford
    6-4, 6-2
  • Match 7check in: 12:30pm
    Bulow/Schaub Tombstone
    Fleming/Murza Paradise Honors
    6-2, 6-1
  • Match 8check in: 12:30pm
    Bye
    #8 Jandhyala/Kubavat Anthem Prep
  • Match 9check in: 12:30pm
    #5 Haertzen/Luedde Northland Prep
    Bye
  • Match 10check in: 12:30pm
    Dejardans/Harris Sahuarita
    D'Andrea/Lawrence Florence
    6-4, 6-3
  • Match 11check in: 12:30pm
    Spence/Michaud Valley Union
    Tran/LeVoy AZ College Prep
    6-0, 6-1
  • Match 12check in: 12:30pm
    Bye
    Knaus/Castanon- Sedona Red Rock
  • Match 13check in: 12:30pm
    McQuisten/Guevara Bourgade Catholic
    Bye
  • Match 14check in: 12:30pm
    Bye
    McDaniel/Lorenzi Scottsdale Chr
  • Match 15check in: 12:30pm
    Meyer/Forte Desert Chr
    Barrier/Marin San Tan Foothills
    6-0, 6-0
  • Match 16check in: 12:30pm
    Bye
    #4 Kirsch/Tam Phoenix Country Day

    Round 2

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 33check in: 7:30pm
    #1 D. Cook/L. McMaster Thatcher
    C. Whitcoe/M. Davidson Patagonia Union
    6-0, 6-0
  • Match 34check in: 7:30pm
    F. Guzman/C. Power Valley Lutheran
    C. Larmour/N. Jee Pusch Ridge
    3-6, 6-3, 6-1
  • Match 35check in: 7:30pm
    H. Brinkerhoff/K. Roulston Coolidge
    M. Hackett/C. Hargis Safford
    6-1, 6-2
  • Match 36check in: 7:30pm
    J. Bulow/J. Schaub Tombstone
    #8 N. Jandhyala/S. Kubavat Anthem Prep
    6-0, 6-3
  • Match 37check in: 7:30pm
    #5 J. Haertzen/R. Luedde Northland Prep
    B. Dejardans/N. Harris Sahuarita
    6-0, 6-0
  • Match 38check in: 7:30pm
    H. Tran/T. LeVoy AZ College Prep
    M. Knaus/A. Castanon-Gonzal Sedona Red Rock
    6-3, 6-3
  • Match 39check in: 7:30pm
    M. McQuisten/C. Guevara Bourgade Catholic
    A. McDaniel/D. Lorenzi Scottsdale Chr
    6-3, 6-2
  • Match 40check in: 7:30pm
    C. Meyer/W. Forte Desert Chr
    #4 K. Kirsch/A. Tam Phoenix Country Day
    6-1, 6-3

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 49check in: 3:30pm
    #1 Dallin Cook / Logan McMaster Thatcher
    Connor Larmour / Noah Jee Pusch Ridge
    6-0, 6-0
  • Match 50check in: 3:30pm
    Matthew Hackett / Cal Hargis Safford
    #8 Nikhil Jandhyala / Sahil Kubavat Anthem Prep
    Default
  • Match 51check in: 3:30pm
    #5 Joey Haertzen / Reilley Luedde Northland Prep
    Hunter Tran / Tyler LeVoy AZ College Prep
    6-1, 7-5
  • Match 52check in: 3:30pm
    Michael McQuisten / Cristian Guevara Bourgade Catholic
    #4 Kevin Kirsch / Alex Tam Phoenix Country Day
    7-6, 6-2

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 6:30pm See Page 1
    #1 Dallin Cook / Logan McMaster Thatcher
    Matthew Hackett / Cal Hargis Safford
    6-0, 6-0
  • Match 58check in: 6:30pm See Page 1
    #5 Joey Haertzen / Reilley Luedde Northland Prep
    #4 Kevin Kirsch / Alex Tam Phoenix Country Day
    7-5, 2-6, 7-5

2017 AIA Tennis - Boy's Doubles Division III State Championship

    Round 1

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 17check in: 12:30pm
    #3 Fetsis/Reese Pusch Ridge
    Bye
  • Match 18check in: 12:30pm
    Childers/Garcia Willcox
    Chmelnik /Barney Chandler Prep
    6-0, 6-0
  • Match 19check in: 12:30pm
    Wiegand/Nikitas Benson
    Bye
  • Match 20check in: 12:30pm
    Bye
    Neal/Mirabito Gilbert Classical
  • Match 21check in: 12:30pm
    Jimenez/Figueroa Antelope Union
    Bye
  • Match 22check in: 12:30pm
    Place/Colwell Sabino
    Pierce/Mancha Miami
    6-1, 4-6, 6-4
  • Match 23check in: 12:30pm
    Daley/Apornwira St. David
    LUCIO/JESUS Santa Cruz Valley
    Default
  • Match 24check in: 12:30pm
    Bye
    #6 Camarena/Jarvis Safford
  • Match 25check in: 12:30pm
    #7 Vikram/Sareen Scottsdale Prep
    Bye
  • Match 26check in: 12:30pm
    Richardso/Bierman Thatcher
    Perea/Gonzalez Superior Jr./Sr.
    7-5, 2-6, 6-2
  • Match 27check in: 12:30pm
    Nguyen/Gautam Catalina Magnet
    Khosla/De Roo Rancho Solano Prep
    6-1, 7-5
  • Match 28check in: 12:30pm
    Bye
    Aguallo/Vigil Morenci Jr./Sr.
  • Match 29check in: 12:30pm
    Roland/Greenberg Phoenix Country Day
    Bye
  • Match 30check in: 12:30pm
    Bye
    Ober/Oman Page
  • Match 31check in: 12:30pm
    Nguyen/Ahmed AZ College Prep
    Jones/Rapier Duncan
    6-2, 7-5
  • Match 32check in: 12:30pm
    Bye
    #2 Plant/McDaniels Tanque Verde

    Round 2

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 41check in: 7:30pm
    #3 C. Fetsis/A. Reese Pusch Ridge
    N. Chmelnik /A. Barney Chandler Prep
    6-1, 3-6, 6-1
  • Match 42check in: 7:30pm
    Z. Wiegand/K. Nikitas Benson
    J. Neal/J. Mirabito Gilbert Classical
    6-2, 6-4
  • Match 43check in: 7:30pm
    A. Jimenez/J. Figueroa Antelope Union
    L. Place/E. Colwell Sabino
    6-2, 6-4
  • Match 44check in: 7:30pm
    S. Daley/M. Apornwirat St. David
    #6 A. Camarena/S. Jarvis Safford
    6-3, 6-2
  • Match 45check in: 7:30pm
    #7 A. Vikram/T. Sareen Scottsdale Prep
    D. Perea/J. Gonzalez Superior Jr./Sr.
    6-1, 6-2
  • Match 46check in: 7:30pm
    D. Khosla/M. De Roo Rancho Solano Prep
    M. Aguallo/A. Vigil Morenci Jr./Sr.
    6-1, 6-0
  • Match 47check in: 7:30pm
    S. Roland/B. Greenberg Phoenix Country Day
    C. Ober/E. Oman Page
    6-3, 6-0
  • Match 48check in: 7:30pm
    B. Nguyen/S. Ahmed AZ College Prep
    #2 N. Plant/C. McDaniels Tanque Verde
    6-0, 6-3

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 53check in: 3:30pm
    #3 Christian Fetsis / Aaron Reese Pusch Ridge
    Zack Wiegand / Kade Nikitas Benson
    6-1, 6-1
  • Match 54check in: 3:30pm
    Logan Place / Evan Colwell Sabino
    #6 AJ Camarena / Spencer Jarvis Safford
    6-0, 6-2
  • Match 55check in: 3:30pm
    #7 Avinash Vikram / Tej Sareen Scottsdale Prep
    Dhruv Khosla / Matisse De Roo Rancho Solano Prep
    6-2, 6-2
  • Match 56check in: 3:30pm
    Sam Roland / Brad Greenberg Phoenix Country Day
    #2 Niko Plant / Chris McDaniels Tanque Verde
    6-0, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 59check in: 6:30pm See Page 1
    #3 Christian Fetsis / Aaron Reese Pusch Ridge
    #6 AJ Camarena / Spencer Jarvis Safford
    6-1, 6-4
  • Match 60check in: 6:30pm See Page 1
    #7 Avinash Vikram / Tej Sareen Scottsdale Prep
    #2 Niko Plant / Chris McDaniels Tanque Verde
    6-1, 6-4