AZPreps365.com

2017 AIA Tennis - Girl's Singles Division II State Championship

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 5:00pm
    #1 Zoey Nelson Estrella Foothills
    Kaycie Cormier Douglas
    6-0, 6-0
  • Match 58check in: 5:00pm
    #5 Isabelle Brown Arcadia
    #4 Emily Lopez Amphitheater
    2-6, 6-2, 6-2
  • Match 59check in: 5:00pm
    #3 Halle Zadro Catalina Foothills
    #6 Natalie Valcke Salpointe Catholic
    6-2, 6-1
  • Match 60check in: 5:00pm
    Sarah Jane Schott Prescott
    #2 Lexi Lehman Notre Dame Prep
    6-2, 6-1

    Semifinals

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 61check in: 11:30am
    #1 Zoey Nelson Estrella Foothills
    #5 Isabelle Brown Arcadia
    6-1, 4-6, 6-1
  • Match 62check in: 11:30am
    #3 Halle Zadro Catalina Foothills
    #2 Lexi Lehman Notre Dame Prep
    6-3, 6-0

    Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 63check in: 2:30pm
    #1 Zoey Nelson Estrella Foothills
    #2 Lexi Lehman Notre Dame Prep
    6-0, 6-2
    State Champion
    Zoey Nelson Estrella Foothills

    Consolation Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 64check in: 2:30pm
    #5 Isabelle Brown Arcadia
    #3 Halle Zadro Catalina Foothills
    6-0, Retired
    Halle Zadro Catalina Foothills

2017 AIA Tennis - Girl's Singles Division II State Championship

    Round 1

    April 21
    Phoenix Tennis Center
  • Match 1check in: 10:30am
    #1 Nelson Estrella Foothills
    Bye
  • Match 2check in: 10:30am
    Shipley Seton Catholic Prep
    Mata Raymond S. Kellis
    7-5, 6-3
  • Match 3check in: 10:30am
    Bordelon Betty H. Fairfax
    McDougall Cactus
    6-0, 6-0
  • Match 4check in: 10:30am
    Nielsen Lee Williams
    Barnett Shadow Mtn
    6-2, 6-0
  • Match 5check in: 10:30am
    Cormier Douglas
    Krueger Salpointe Catholic
    6-4, 6-2
  • Match 6check in: 10:30am
    Hough Mesquite
    Zhang McClintock
    6-0, 6-2
  • Match 7check in: 10:30am
    Garcia Dysart
    Chavez Desert Edge
    6-1, 6-1
  • Match 8check in: 10:30am
    Ramirez Buckeye Union
    #8 Watson Catalina Foothills
    6-0, 6-1
  • Match 9check in: 10:30am
    #5 Brown Arcadia
    Bye
  • Match 10check in: 10:30am
    Oropeza Nogales
    Hughes Yuma
    6-1, 6-1
  • Match 11check in: 10:30am
    Hayashi Coronado
    Simes Thunderbird
    6-3, 6-0
  • Match 12check in: 10:30am
    Santana L Glendale
    Taylor Gila Ridge
    6-2, 6-0
  • Match 13check in: 10:30am
    Chilton Mingus Union
    Marquez Bradshaw Mtn
    6-2, 6-0
  • Match 14check in: 10:30am
    Larson Sahuaro
    garza Cortez
    6-3, 6-0
  • Match 15check in: 10:30am
    Torres Peoria
    Lopez Man Canyon Del Oro
    6-1, 6-3
  • Match 16check in: 10:30am
    Bye
    #4 Lopez Amphitheater

    Round 2

    April 21
    Phoenix Tennis Center
  • Match 33check in: 4:30pm
    #1 Z. Nelson Estrella Foothills
    R. Shipley Seton Catholic Prep
    6-0, 6-0
  • Match 34check in: 4:30pm
    J. Bordelon Betty H. Fairfax
    K. Barnett Shadow Mtn
    6-1, 6-3
  • Match 35check in: 4:30pm
    K. Cormier Douglas
    B. Zhang McClintock
    6-2, 6-1
  • Match 36check in: 4:30pm
    A. Chavez Desert Edge
    #8 A. Watson Catalina Foothills
    6-0, 6-1
  • Match 37check in: 4:30pm
    #5 I. Brown Arcadia
    M. Oropeza Nogales
    6-0, 6-2
  • Match 38check in: 4:30pm
    A. Simes Thunderbird
    A. Taylor Gila Ridge
    4-6, 6-3, 6-2
  • Match 39check in: 4:30pm
    P. Chilton Mingus Union
    K. Larson Sahuaro
    6-3, 6-3
  • Match 40check in: 4:30pm
    L. Lopez Manzano Canyon Del Oro
    #4 E. Lopez Amphitheater
    6-2, 6-2

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 49check in: 11:00am
    #1 Zoey Nelson Estrella Foothills
    Kristen Barnett Shadow Mountain
    6-0, 6-0
  • Match 50check in: 11:00am
    Kaycie Cormier Douglas
    #8 Abby Watson Catalina Foothills
    Default
  • Match 51check in: 11:00am
    #5 Isabelle Brown Arcadia
    Allison Taylor Gila Ridge
    6-0, 6-1
  • Match 52check in: 11:00am
    Phoebe Chilton Mingus Union
    #4 Emily Lopez Amphitheater
    6-0, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 5:00pm See Page 1
    #1 Zoey Nelson Estrella Foothills
    Kaycie Cormier Douglas
    6-0, 6-0
  • Match 58check in: 5:00pm See Page 1
    #5 Isabelle Brown Arcadia
    #4 Emily Lopez Amphitheater
    2-6, 6-2, 6-2

2017 AIA Tennis - Girl's Singles Division II State Championship

    Round 1

    April 21
    Phoenix Tennis Center
  • Match 17check in: 10:30am
    #3 Zadro Catalina Foothills
    Bye
  • Match 18check in: 10:30am
    Erikson Deer Valley
    Evangelis Moon Valley
    6-0, 6-2
  • Match 19check in: 10:30am
    Charles Agua Fria
    Soto Cholla Magnet
    6-1, 6-2
  • Match 20check in: 10:30am
    Palmer Barry Goldwater
    Syla Greenway
    6-3, 6-3
  • Match 21check in: 10:30am
    Cordova Tempe
    Nilsen Paradise Valley
    6-2, 6-2
  • Match 22check in: 10:30am
    Quenzler Cactus Shadows
    Conn Mini Flagstaff
    6-1, 6-3
  • Match 23check in: 10:30am
    Baca Palo Verde Magnet
    Orr Pueblo Magnet
    7-5, 6-0
  • Match 24check in: 10:30am
    Bye
    #6 Valcke Salpointe Catholic
  • Match 25check in: 10:30am
    #7 Bacchus Thunderbird
    Mendez Washington
    6-0, 6-0
  • Match 26check in: 10:30am
    Murphy Lake Havasu
    Jensen Youngker
    6-2, 6-1
  • Match 27check in: 10:30am
    Benson Combs
    Bryan Walden Grove
    6-2, 6-0
  • Match 28check in: 10:30am
    Schott Prescott
    Bhalla Ironwood Ridge
    6-2, 6-4
  • Match 29check in: 10:30am
    Gibson Apache Junction
    LANGLEY Saguaro
    6-2, 6-1
  • Match 30check in: 10:30am
    Dominguez Sierra Linda
    Young Marcos de Niza
    6-4, 6-2
  • Match 31check in: 10:30am
    Carter Casa Grande
    Blankinsh Higley
    6-2, 6-0
  • Match 32check in: 10:30am
    Bye
    #2 Lehman Notre Dame Prep

    Round 2

    April 21
    Phoenix Tennis Center
  • Match 41check in: 4:30pm
    #3 H. Zadro Catalina Foothills
    K. Evangelista Moon Valley
    6-0, 6-0
  • Match 42check in: 4:30pm
    R. Soto Cholla Magnet
    Q. Syla Greenway
    6-2, 6-3
  • Match 43check in: 4:30pm
    K. Nilsen Paradise Valley
    D. Quenzler Cactus Shadows
    6-3, 6-4
  • Match 44check in: 4:30pm
    M. Orr Pueblo Magnet
    #6 N. Valcke Salpointe Catholic
    6-2, 6-1
  • Match 45check in: 4:30pm
    #7 D. Bacchus Thunderbird
    J. Murphy Lake Havasu
    6-1, 6-2
  • Match 46check in: 4:30pm
    H. Bryan Walden Grove
    S. Schott Prescott
    6-3, 6-2
  • Match 47check in: 4:30pm
    A. LANGLEY Saguaro
    J. Dominguez Sierra Linda
    6-1, 6-1
  • Match 48check in: 4:30pm
    A. Blankinship Higley
    #2 L. Lehman Notre Dame Prep
    6-0, 6-0

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 53check in: 11:00am
    #3 Halle Zadro Catalina Foothills
    Qendresa Syla Greenway
    6-0, 6-0
  • Match 54check in: 11:00am
    Danielle Quenzler Cactus Shadows
    #6 Natalie Valcke Salpointe Catholic
    6-1, 6-2
  • Match 55check in: 11:00am
    #7 Deondra Bacchus Thunderbird
    Sarah Jane Schott Prescott
    6-3, 6-3
  • Match 56check in: 11:00am
    Jennifer Dominguez Sierra Linda
    #2 Lexi Lehman Notre Dame Prep
    6-0, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 59check in: 5:00pm See Page 1
    #3 Halle Zadro Catalina Foothills
    #6 Natalie Valcke Salpointe Catholic
    6-2, 6-1
  • Match 60check in: 5:00pm See Page 1
    Sarah Jane Schott Prescott
    #2 Lexi Lehman Notre Dame Prep
    6-2, 6-1