AZPreps365.com

2017 AIA Tennis - Girl's Doubles Division II State Championship

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 5:00pm
    #1 Alexa Cooke / Natalie Zarasian Notre Dame Prep
    #8 Jessi Kotowski / Ashley Vogel Cactus Shadows
    6-1, 6-2
  • Match 58check in: 5:00pm
    #5 Patricia Bernabe / Olivia Manheimer Ironwood Ridge
    #4 Mary Grace Blaser / Luz Zamudio Seton Catholic Prep
    6-2, 7-6
  • Match 59check in: 5:00pm
    #3 Selma Fereres / Camila Rezetko Catalina Foothills
    #6 Natalie Hoffman / Grace Hogan Notre Dame Prep
    6-0, 6-0
  • Match 60check in: 5:00pm
    #7 Samantha Loving / Emma Kinnison Salpointe Catholic
    #2 Katie Reed / Jill Rasmussen Arcadia
    6-0, 6-3

    Semifinals

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 61check in: 11:30am
    #1 Alexa Cooke / Natalie Zarasian Notre Dame Prep
    #4 Mary Grace Blaser / Luz Zamudio Seton Catholic Prep
    6-2, 6-1
  • Match 62check in: 11:30am
    #3 Selma Fereres / Camila Rezetko Catalina Foothills
    #2 Katie Reed / Jill Rasmussen Arcadia
    6-1, 6-1

    Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 63check in: 2:30pm
    #1 Alexa Cooke / Natalie Zarasian Notre Dame Prep
    #2 Katie Reed / Jill Rasmussen Arcadia
    6-1, 6-0
    State Champion
    Katie Reed / Jill Rasmussen Arcadia

    Consolation Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 64check in: 2:30pm
    #4 Mary Grace Blaser / Luz Zamudio Seton Catholic Prep
    #3 Selma Fereres / Camila Rezetko Catalina Foothills
    6-3, 7-6
    Selma Fereres / Camila Rezetko Catalina Foothills

2017 AIA Tennis - Girl's Doubles Division II State Championship

    Round 1

    April 21
    Phoenix Tennis Center
  • Match 1check in: 1:30pm
    #1 Cooke/Zarasian Notre Dame Prep
    Bye
  • Match 2check in: 1:30pm
    Brown/Gower Arcadia
    Napolitan/Crane Buckeye Union
    6-1, 6-1
  • Match 3check in: 1:30pm
    Dodova/Stefanovi Bradshaw Mtn
    Morley/Lucero Lee Williams
    6-2, 6-0
  • Match 4check in: 1:30pm
    Aguierre/Ordonez T Glendale
    Henry/Muninga Desert Edge
    6-0, 6-2
  • Match 5check in: 1:30pm
    Cordova/Thurston Pueblo Magnet
    Peralta-R/Garcia Ma Cholla Magnet
    6-0, 7-5
  • Match 6check in: 1:30pm
    Whiteley/Williams Mingus Union
    Reyes Lee/Bacon St. Mary's
    6-0, 6-3
  • Match 7check in: 1:30pm
    Shedd/Goodsell Casa Grande
    Hofer/Waffle Paradise Valley
    6-4, 6-2
  • Match 8check in: 1:30pm
    Parra/Venkatach McClintock
    #8 Kotowski/Vogel Cactus Shadows
    6-1, 6-0
  • Match 9check in: 1:30pm
    #5 Bernabe/Manheimer Ironwood Ridge
    Ingram/Ring Agua Fria
    6-1, 6-0
  • Match 10check in: 1:30pm
    Cordova/Fitzsimmo Walden Grove
    Singh Kai/Singh Kai Yuma
    6-2, 6-1
  • Match 11check in: 1:30pm
    Mendoza/Valdivia Sierra Linda
    Garcia/Villa Nogales
    6-1, 6-2
  • Match 12check in: 1:30pm
    Jones/Miller Higley
    Liska/Liska Lake Havasu
    6-0, 6-0
  • Match 13check in: 1:30pm
    Roberts/Hammes Prescott
    Walther/Weber Thunderbird
    6-2, 6-2
  • Match 14check in: 1:30pm
    Bonnell/Guardian Youngker
    Zingg/Cook Greenway
    6-2, 6-1
  • Match 15check in: 1:30pm
    FALLS/JORGENSEN Saguaro
    Cathey/Archer Estrella Foothills
    1-6, 7-5, 6-0
  • Match 16check in: 1:30pm
    Griego/Miranda Peoria
    #4 Blaser/Zamudio Seton Catholic Prep
    6-0, 6-0

    Round 2

    April 21
    Phoenix Tennis Center
  • Match 33check in: 5:30pm
    #1 A. Cooke/N. Zarasian Notre Dame Prep
    O. Napolitano/K. Crane Buckeye Union
    6-0, 6-4
  • Match 34check in: 5:30pm
    K. Morley/P. Lucero Lee Williams
    B. Henry/R. Muninga Desert Edge
    6-4, 6-2
  • Match 35check in: 5:30pm
    P. Peralta-Rodrigu/A. Garcia Maldonad Cholla Magnet
    T. Whiteley/E. Williams Mingus Union
    6-4, 6-2
  • Match 36check in: 5:30pm
    N. Hofer/E. Waffle Paradise Valley
    #8 J. Kotowski/A. Vogel Cactus Shadows
    6-3, 6-0
  • Match 37check in: 5:30pm
    #5 P. Bernabe/O. Manheimer Ironwood Ridge
    N. Cordova/A. Fitzsimmons Walden Grove
    6-2, 6-2
  • Match 38check in: 5:30pm
    D. Garcia/A. Villa Nogales
    T. Liska/B. Liska Lake Havasu
    6-1, 6-1
  • Match 39check in: 5:30pm
    M. Roberts/L. Hammes Prescott
    C. Zingg/M. Cook Greenway
    0-6, 6-2, 6-3
  • Match 40check in: 5:30pm
    J. FALLS/L. JORGENSEN Saguaro
    #4 M. Blaser/L. Zamudio Seton Catholic Prep
    6-0, 6-1

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 49check in: 11:00am
    #1 Alexa Cooke / Natalie Zarasian Notre Dame Prep
    Brionnah Henry / Raquel Muninga Desert Edge
    6-2, 6-2
  • Match 50check in: 11:00am
    Pricilla Peralta-Rodriguez / Angelika Garcia Maldonado Cholla Magnet
    #8 Jessi Kotowski / Ashley Vogel Cactus Shadows
    6-1, 6-1
  • Match 51check in: 11:00am
    #5 Patricia Bernabe / Olivia Manheimer Ironwood Ridge
    Tatum Liska / Bailee Liska Lake Havasu
    6-1, 6-1
  • Match 52check in: 11:00am
    Mackenzie Roberts / Lexi Hammes Prescott
    #4 Mary Grace Blaser / Luz Zamudio Seton Catholic Prep
    6-1, 6-1

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 5:00pm See Page 1
    #1 Alexa Cooke / Natalie Zarasian Notre Dame Prep
    #8 Jessi Kotowski / Ashley Vogel Cactus Shadows
    6-1, 6-2
  • Match 58check in: 5:00pm See Page 1
    #5 Patricia Bernabe / Olivia Manheimer Ironwood Ridge
    #4 Mary Grace Blaser / Luz Zamudio Seton Catholic Prep
    6-2, 7-6

2017 AIA Tennis - Girl's Doubles Division II State Championship

    Round 1

    April 21
    Phoenix Tennis Center
  • Match 17check in: 1:30pm
    #3 Fereres/Rezetko Catalina Foothills
    DiPaola/Wilson Ironwood Ridge
    6-2, 6-0
  • Match 18check in: 1:30pm
    Ramos/Gashi Raymond S. Kellis
    Black/Tremble Betty H. Fairfax
    7-5, 7-6, 7-3
  • Match 19check in: 1:30pm
    cainiela/vega Cortez
    Fleming/Carey Dysart
    6-1, 6-2
  • Match 20check in: 1:30pm
    Lopez/Stokes Palo Verde Magnet
    Mattice/Brown Sahuaro
    6-3, 2-6, 6-2
  • Match 21check in: 1:30pm
    Pretzman/Lecker Seton Catholic Prep
    Kuvac/Rangel Deer Valley
    6-1, 6-1
  • Match 22check in: 1:30pm
    Bragelman/Kahn Mesquite
    Lopez-Rom/Bustamant Nogales
    6-1, 6-1
  • Match 23check in: 1:30pm
    Chance/Zula Washington
    Sykora/Velazquez Tempe
    6-3, 6-1
  • Match 24check in: 1:30pm
    Arroyo/Mooney Coronado
    #6 Hoffman/Hogan Notre Dame Prep
    6-0, 6-0
  • Match 25check in: 1:30pm
    #7 Loving/Kinnison Salpointe Catholic
    Woo/Janousek Marcos de Niza
    6-0, 6-0
  • Match 26check in: 1:30pm
    Larner/Ramirez Moon Valley
    Wilson/Wilson Apache Junction
    6-2, 7-3
  • Match 27check in: 1:30pm
    Huscher/Williams Shadow Mtn
    Smith/Nzeyimana Amphitheater
    6-0, 7-3
  • Match 28check in: 1:30pm
    Hernandez/Martinez Douglas
    Hobday/Macey Lake Havasu
    6-0, 6-1
  • Match 29check in: 1:30pm
    Higuera/Matthews Cactus
    Atkins/Benedetto Cactus Shadows
    6-1, 6-1
  • Match 30check in: 1:30pm
    Helseth/Ricks Combs
    Schlenker/Lopez Flagstaff
    7-6, 7-5
  • Match 31check in: 1:30pm
    Cordery/Roth Gila Ridge
    Holguin/Redondo Barry Goldwater
    6-0, 6-0
  • Match 32check in: 1:30pm
    Camacho/Wall Canyon Del Oro
    #2 Reed/Rasmussen Arcadia
    6-0, 6-0

    Round 2

    April 21
    Phoenix Tennis Center
  • Match 41check in: 5:30pm
    #3 S. Fereres/C. Rezetko Catalina Foothills
    C. Ramos/E. Gashi Raymond S. Kellis
    6-0, 6-0
  • Match 42check in: 5:30pm
    M. Fleming/M. Carey Dysart
    K. Mattice/I. Brown Sahuaro
    3-6, 6-1, 6-3
  • Match 43check in: 5:30pm
    E. Pretzman/H. Lecker Seton Catholic Prep
    M. Lopez-Romo/A. Bustamante Nogales
    6-3, 6-3
  • Match 44check in: 5:30pm
    C. Chance/C. Zula Washington
    #6 N. Hoffman/G. Hogan Notre Dame Prep
    6-0, 6-2
  • Match 45check in: 5:30pm
    #7 S. Loving/E. Kinnison Salpointe Catholic
    K. Larner/J. Ramirez Moon Valley
    6-1, 6-0
  • Match 46check in: 5:30pm
    T. Huscher/A. Williams Shadow Mtn
    K. Hernandez/L. Martinez Douglas
    6-2, 6-4
  • Match 47check in: 5:30pm
    P. Atkins/H. Benedetto Cactus Shadows
    I. Helseth/S. Ricks Combs
    6-4, 6-1
  • Match 48check in: 5:30pm
    M. Cordery/J. Roth Gila Ridge
    #2 K. Reed/J. Rasmussen Arcadia
    6-0, 6-0

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 53check in: 11:00am
    #3 Selma Fereres / Camila Rezetko Catalina Foothills
    Kiyla Mattice / Isabel Brown Sahuaro
    6-1, 6-0
  • Match 54check in: 11:00am
    Marian Lopez-Romo / Ana Lucia Bustamante Nogales
    #6 Natalie Hoffman / Grace Hogan Notre Dame Prep
    6-1, 6-1
  • Match 55check in: 11:00am
    #7 Samantha Loving / Emma Kinnison Salpointe Catholic
    Kiara Hernandez / Luisa Martinez Douglas
    7-5, 6-3
  • Match 56check in: 11:00am
    Payton Atkins / Helena Benedetto Cactus Shadows
    #2 Katie Reed / Jill Rasmussen Arcadia
    6-1, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 59check in: 5:00pm See Page 1
    #3 Selma Fereres / Camila Rezetko Catalina Foothills
    #6 Natalie Hoffman / Grace Hogan Notre Dame Prep
    6-0, 6-0
  • Match 60check in: 5:00pm See Page 1
    #7 Samantha Loving / Emma Kinnison Salpointe Catholic
    #2 Katie Reed / Jill Rasmussen Arcadia
    6-0, 6-3