AZPreps365.com

2017 AIA Tennis - Girl's Singles Division III State Championship

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 6:30pm
    #1 Neha Alety Rancho Solano Prep
    #8 Kayla Galbraith Sabino
    6-0, 6-0
  • Match 58check in: 6:30pm
    Alexis Followill Miami
    #4 Sofia Fetsis Pusch Ridge
    Forfeit
  • Match 59check in: 6:30pm
    #3 Fo Fo de Marneffe Phoenix Country Day
    #6 Jazmyn Arthur Miami
    6-3, 2-6, 6-4
  • Match 60check in: 6:30pm
    #7 Kiaya Park Page
    #2 Polly Evans Safford
    7-5, 6-2

    Semifinals

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 61check in: 10:00am
    #1 Neha Alety Rancho Solano Prep
    #4 Sofia Fetsis Pusch Ridge
    6-1, 6-4
  • Match 62check in: 10:00am
    #3 Fo Fo de Marneffe Phoenix Country Day
    #2 Polly Evans Safford
    6-4, 6-3

    Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 63check in: 1:00pm
    #1 Neha Alety Rancho Solano Prep
    #2 Polly Evans Safford
    6-0, 6-0
    State Champion
    Neha Alety Rancho Solano Prep

    Consolation Final

    April 29
    Paseo Racquet Center
  • Match 64check in: 1:00pm
    #4 Sofia Fetsis Pusch Ridge
    #3 Fo Fo de Marneffe Phoenix Country Day
    6-4, 6-3
    Sofia Fetsis Pusch Ridge

2017 AIA Tennis - Girl's Singles Division III State Championship

    Round 1

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 1check in: 8:30am
    #1 Alety Rancho Solano Prep
    Bye
  • Match 2check in: 8:30am
    Ortiz Coolidge
    Carnahan Santa Rita
    6-3, 6-0
  • Match 3check in: 8:30am
    D'Avanzo Phoenix Country Day
    Bye
  • Match 4check in: 8:30am
    Bye
    Mency Florence
  • Match 5check in: 8:30am
    Thomas Casteel
    Bye
  • Match 6check in: 8:30am
    Morales Morenci Jr./Sr.
    Bryan Page
    6-0, 6-1
  • Match 7check in: 8:30am
    Runyon Valley Union
    MIRANDA Santa Cruz Valley
    6-1, 7-5
  • Match 8check in: 8:30am
    Bye
    #8 Galbraith Sabino
  • Match 9check in: 8:30am
    #5 Biddle Northland Prep
    Bye
  • Match 10check in: 8:30am
    Shin Chandler Prep
    Lynch Sedona Red Rock
    6-1, 6-0
  • Match 11check in: 8:30am
    Bucumi Catalina Magnet
    Rumsey AZ College Prep
    Default
  • Match 12check in: 8:30am
    Bye
    Followill Miami
  • Match 13check in: 8:30am
    West Gilbert Chr
    Bye
  • Match 14check in: 8:30am
    Gonzalez Lourdes Catholic
    Darza Paradise Honors
    Default
  • Match 15check in: 8:30am
    Thoutt Benson
    Hatfield San Tan Foothills
    6-2, 6-3
  • Match 16check in: 8:30am
    Bye
    #4 Fetsis Pusch Ridge

    Round 2

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 33check in: 3:00pm
    #1 N. Alety Rancho Solano Prep
    A. Ortiz Coolidge
    6-0, 6-0
  • Match 34check in: 3:00pm
    E. D'Avanzo Phoenix Country Day
    A. Mency Florence
    6-2, 6-3
  • Match 35check in: 3:00pm
    T. Thomas Casteel
    S. Bryan Page
    6-1, 6-1
  • Match 36check in: 3:00pm
    Y. MIRANDA Santa Cruz Valley
    #8 K. Galbraith Sabino
    6-0, 6-0
  • Match 37check in: 3:00pm
    #5 B. Biddle Northland Prep
    V. Shin Chandler Prep
    6-2, 6-0
  • Match 38check in: 3:00pm
    K. Rumsey AZ College Prep
    A. Followill Miami
    6-0, 6-3
  • Match 39check in: 3:00pm
    M. West Gilbert Chr
    F. Darza Paradise Honors
    6-2, 6-1
  • Match 40check in: 3:00pm
    P. Thoutt Benson
    #4 S. Fetsis Pusch Ridge
    6-2, 6-0

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 49check in: 2:00pm
    #1 Neha Alety Rancho Solano Prep
    Elena D'Avanzo Phoenix Country Day
    6-0, 6-0
  • Match 50check in: 2:00pm
    Saria Bryan Page
    #8 Kayla Galbraith Sabino
    7-5, 7-5
  • Match 51check in: 2:00pm
    Vanessa Shin Chandler Prep
    Alexis Followill Miami
    7-6, 3-6, 6-4
  • Match 52check in: 2:00pm
    Morgann West Gilbert Christian
    #4 Sofia Fetsis Pusch Ridge
    6-1, 6-1

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 57check in: 6:30pm See Page 1
    #1 Neha Alety Rancho Solano Prep
    #8 Kayla Galbraith Sabino
    6-0, 6-0
  • Match 58check in: 6:30pm See Page 1
    Alexis Followill Miami
    #4 Sofia Fetsis Pusch Ridge
    Forfeit

2017 AIA Tennis - Girl's Singles Division III State Championship

    Round 1

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 17check in: 8:30am
    #3 de Marnef Phoenix Country Day
    Bye
  • Match 18check in: 8:30am
    McGuire Desert Chr
    Wichmann St. David
    6-4, 3-6, 7-6
  • Match 19check in: 8:30am
    White Scottsdale Chr
    Bye
  • Match 20check in: 8:30am
    Bye
    Lule Antelope Union
  • Match 21check in: 8:30am
    Dunham Fountain Hills
    Bye
  • Match 22check in: 8:30am
    Vall Phoenix Chr
    Garner Tombstone
    Default
  • Match 23check in: 8:30am
    Seifert Anthem Prep
    Moore The Gregory School
    6-2, 6-2
  • Match 24check in: 8:30am
    Bye
    #6 Arthur Miami
  • Match 25check in: 8:30am
    #7 Park Page
    Bye
  • Match 26check in: 8:30am
    Beard Northwest Chr
    Magyar Bourgade Catholic
    Default
  • Match 27check in: 8:30am
    Bull Willcox
    Nysather Scottsdale Prep
    6-1, 7-5
  • Match 28check in: 8:30am
    Bye
    Black Valley Lutheran
  • Match 29check in: 8:30am
    Castro Superior Jr./Sr.
    Bye
  • Match 30check in: 8:30am
    Bye
    Johns Gilbert Classical
  • Match 31check in: 8:30am
    Robinson Tanque Verde
    Gutierrez Sahuarita
    6-2, 6-2
  • Match 32check in: 8:30am
    Bye
    #2 Evans Safford

    Round 2

    April 21
    Paseo Racquet Center
  • Match 41check in: 3:00pm
    #3 F. de Marneffe Phoenix Country Day
    H. Wichmann St. David
    6-0, 6-0
  • Match 42check in: 3:00pm
    S. White Scottsdale Chr
    A. Lule Antelope Union
    6-1, 6-0
  • Match 43check in: 3:00pm
    C. Dunham Fountain Hills
    A. Garner Tombstone
    6-0, 6-0
  • Match 44check in: 3:00pm
    S. Seifert Anthem Prep
    #6 J. Arthur Miami
    7-5, 6-4
  • Match 45check in: 3:00pm
    #7 K. Park Page
    A. Beard Northwest Chr
    6-0, 6-3
  • Match 46check in: 3:00pm
    A. Nysather Scottsdale Prep
    K. Black Valley Lutheran
    6-4, 7-6
  • Match 47check in: 3:00pm
    M. Castro Superior Jr./Sr.
    D. Johns Gilbert Classical
    6-1, 6-4
  • Match 48check in: 3:00pm
    S. Gutierrez Sahuarita
    #2 P. Evans Safford
    6-0, 6-0

    Round 3

    April 22
    Paseo Racquet Center
  • Match 53check in: 2:00pm
    #3 Fo Fo de Marneffe Phoenix Country Day
    Sarah White Scottsdale Christian
    6-0, 6-0
  • Match 54check in: 2:00pm
    Courtney Dunham Fountain Hills
    #6 Jazmyn Arthur Miami
    7-6, 3-6, 6-4
  • Match 55check in: 2:00pm
    #7 Kiaya Park Page
    Alexa Nysather Scottsdale Prep
    6-0, 6-0
  • Match 56check in: 2:00pm
    Delaney Johns Gilbert Classical
    #2 Polly Evans Safford
    6-0, 6-0

    Quarterfinals

    April 28
    Paseo Racquet Center
  • Match 59check in: 6:30pm See Page 1
    #3 Fo Fo de Marneffe Phoenix Country Day
    #6 Jazmyn Arthur Miami
    6-3, 2-6, 6-4
  • Match 60check in: 6:30pm See Page 1
    #7 Kiaya Park Page
    #2 Polly Evans Safford
    7-5, 6-2