2017 AIA Girls Tennis Doubles
Division III State Championship
Quarterfinals
April 28
Paseo Racquet Center
-
Match 57
check in:
6:30pm
#1
Hailey Greer / Corinne Bryce
Thatcher
Charlotte DeHoop / Lily Sklar
The Gregory School
6-1, 6-0
-
Match 58
check in:
6:30pm
#5
Kay Lee Merrill / Carli Merrill
Benson
#4
Lucy Brownell / Kelsey Glassberg
Sabino
7-5, 6-2
-
Match 59
check in:
6:30pm
#3
Olivia Andoloro / Ericka Bill
Veritas Prep
Lydia Yuke / Jillian North
Scottsdale Prep
6-4, 6-4
-
Match 60
check in:
6:30pm
#7
Brandi Swenson / Antonia Maher
The Gregory School
Courtney Sauder / Kate Lawrence
Scottsdale Christian
2-6, 6-4, 7-5
Semifinals
April 29
Paseo Racquet Center
-
Match 61
check in:
10:00am
#1
Hailey Greer / Corinne Bryce
Thatcher
#5
Kay Lee Merrill / Carli Merrill
Benson
6-2, 2-6, 6-0
-
Match 62
check in:
10:00am
#3
Olivia Andoloro / Ericka Bill
Veritas Prep
Courtney Sauder / Kate Lawrence
Scottsdale Christian
2-6, 6-1, 6-4
Final
April 29
Paseo Racquet Center
-
Match 63
check in:
1:00pm
#5
Kay Lee Merrill / Carli Merrill
Benson
Courtney Sauder / Kate Lawrence
Scottsdale Christian
6-1, 6-4
State Champion
Kay Lee Merrill / Carli Merrill
Benson
Consolation Final
April 29
Paseo Racquet Center
-
Match 64
check in:
1:00pm
#1
Hailey Greer / Corinne Bryce
Thatcher
#3
Olivia Andoloro / Ericka Bill
Veritas Prep
4-6, 7-5, 6-1
Hailey Greer / Corinne Bryce
Thatcher
2017 AIA Girls Tennis Doubles
Division III State Championship
Round 1
April 21
Paseo Racquet Center
-
Match 1
check in:
10:00am
#1
Greer/Bryce
Thatcher
Bye
-
Match 2
check in:
10:00am
Holcomb/Darza
Paradise Honors
Elinski/Hunt
Gilbert Classical
6-3, 6-1
-
Match 3
check in:
10:00am
Jiminez/Sanchez
Phoenix Chr
Srinivas/Zilmer
Chandler Prep
6-0, 6-2
-
Match 4
check in:
10:00am
Kempton/Thomas
Duncan
Espinoza/Jimenez
Antelope Union
6-3, 6-2
-
Match 5
check in:
10:00am
DeHoop/Sklar
The Gregory School
Bye
-
Match 6
check in:
10:00am
Sosa/Pejak
Tombstone
ALEJANDR/CAMARGO
Santa Cruz Valley
6-4, 6-3
-
Match 7
check in:
10:00am
Clonts/Shumway
Safford
Perkins/Murphy
Desert Chr
6-1, 6-7, 6-3
-
Match 8
check in:
10:00am
Bye
#8
Bailey/Bonney
Northland Prep
-
Match 9
check in:
10:00am
#5
Merrill/Merrill
Benson
Bye
-
Match 10
check in:
10:00am
Zobott/Gibson
Northwest Chr
Rivera/Smith
Florence
6-7, 6-4, 6-2
-
Match 11
check in:
10:00am
Chandler/Runyon
Valley Union
Ntirampe/Bigirama
Catalina
6-2, 6-1
-
Match 12
check in:
10:00am
Bye
Abbott/Faulkner
Valley Lutheran
-
Match 13
check in:
10:00am
Fishbach/Taubman
Rancho Solano Prep
Bye
-
Match 14
check in:
10:00am
Gutierre/Quiroga
Patagonia Union
Ubarco /Boldin
Page
6-0, 6-0
-
Match 15
check in:
10:00am
Brack/Hess
Pusch Ridge
Abou-Hai/Glascock
Phoenix Country Day
6-0, 6-1
-
Match 16
check in:
10:00am
Bye
#4
Brownell/Glassber
Sabino
Round 2
April 21
Paseo Racquet Center
-
Match 33
check in:
4:30pm
#1
H. Greer/C. Bryce
Thatcher
P. Holcomb/S. Darza
Paradise Honors
6-3, 4-6, 7-6
-
Match 34
check in:
4:30pm
S. Srinivasan/S. Zilmer
Chandler Prep
B. Kempton/H. Thomas
Duncan
3-6, 6-4, 7-5
-
Match 35
check in:
4:30pm
C. DeHoop/L. Sklar
The Gregory School
M. Sosa/R. Pejak
Tombstone
6-3, 6-1
-
Match 36
check in:
4:30pm
A. Clonts/C. Shumway
Safford
#8
K. Bailey/M. Bonney
Northland Prep
6-3, 7-5
-
Match 37
check in:
4:30pm
#5
K. Merrill/C. Merrill
Benson
S. Zobott/H. Gibson
Northwest Chr
6-2, 6-1
-
Match 38
check in:
4:30pm
A. Ntirampeba/M. Bigirama
Catalina
A. Abbott/C. Faulkner
Valley Lutheran
6-1, 6-4
-
Match 39
check in:
4:30pm
J. Fishbach/P. Taubman
Rancho Solano Prep
I. Ubarco /J. Boldin
Page
6-2, 6-4
-
Match 40
check in:
4:30pm
H. Brack/R. Hess
Pusch Ridge
#4
L. Brownell/K. Glassberg
Sabino
6-3, 6-3
Round 3
April 22
Paseo Racquet Center
-
Match 49
check in:
2:00pm
#1
Hailey Greer / Corinne Bryce
Thatcher
Suchita Srinivasan / Samantha Zilmer
Chandler Prep
6-2, 6-3
-
Match 50
check in:
2:00pm
Charlotte DeHoop / Lily Sklar
The Gregory School
Aleesha Clonts / Christin Shumway
Safford
4-6, 6-1, 6-3
-
Match 51
check in:
2:00pm
#5
Kay Lee Merrill / Carli Merrill
Benson
Angelique Ntirampeba / Manifuque Bigirama
Catalina
6-0, 6-0
-
Match 52
check in:
2:00pm
Ivy Ubarco / Jordyn Boldin
Page
#4
Lucy Brownell / Kelsey Glassberg
Sabino
6-1, 6-0
Quarterfinals
April 28
Paseo Racquet Center
-
Match 57
check in:
6:30pm
See Page 1
#1
Hailey Greer / Corinne Bryce
Thatcher
Charlotte DeHoop / Lily Sklar
The Gregory School
6-1, 6-0
-
Match 58
check in:
6:30pm
See Page 1
#5
Kay Lee Merrill / Carli Merrill
Benson
#4
Lucy Brownell / Kelsey Glassberg
Sabino
7-5, 6-2
2017 AIA Girls Tennis Doubles
Division III State Championship
Round 1
April 21
Paseo Racquet Center
-
Match 17
check in:
10:00am
#3
Andoloro/Bill
Veritas Prep
Bye
-
Match 18
check in:
10:00am
Mercado/Segura
San Tan Foothills
Gonzalez/Calixtro
Lourdes Catholic
Default
-
Match 19
check in:
10:00am
Nishikaw/Nguyen
AZ College Prep
Davidson/Hubbard
Sabino
5-7, 6-4, 7-5
-
Match 20
check in:
10:00am
Bye
Lopez/Meza
Superior Jr./Sr.
-
Match 21
check in:
10:00am
Yuke/North
Scottsdale Prep
Bye
-
Match 22
check in:
10:00am
Daniels/Ortiz
Coolidge
Baer/Crelley
Anthem Prep
7-5, 6-3
-
Match 23
check in:
10:00am
Brock/Lines
Safford
Sandoval/Sandoval
Bourgade Catholic
6-4, 6-1
-
Match 24
check in:
10:00am
Bye
#6
Trejo/Clark
St. David
-
Match 25
check in:
10:00am
#7
Swenson/Maher
The Gregory School
Bye
-
Match 26
check in:
10:00am
Walton/Jacobs
Tanque Verde
Obechina/Cotroneo
Casteel
6-1, 6-0
-
Match 27
check in:
10:00am
Robles/Mejia
Sahuarita
Coleman/Villegas
Benson
6-2, 6-0
-
Match 28
check in:
10:00am
Bye
Acosta/Melton
Willcox
-
Match 29
check in:
10:00am
Alvarez/Salaiz
Morenci
Bye
-
Match 30
check in:
10:00am
Sauder/Lawrence
Scottsdale Chr
Harness/Olson
Sedona Red Rock
6-2, 6-3
-
Match 31
check in:
10:00am
Peskova/Allinson
Miami
Martino/Sutton
Santa Rita
6-0, 6-1
-
Match 32
check in:
10:00am
Bye
#2
Maxfield/Reilly
Pusch Ridge
Round 2
April 21
Paseo Racquet Center
-
Match 41
check in:
4:30pm
#3
O. Andoloro/E. Bill
Veritas Prep
C. Mercado/A. Segura
San Tan Foothills
6-0, 6-1
-
Match 42
check in:
4:30pm
N. Nishikawa/I. Nguyen
AZ College Prep
D. Lopez/J. Meza
Superior Jr./Sr.
6-3, 7-5
-
Match 43
check in:
4:30pm
L. Yuke/J. North
Scottsdale Prep
M. Baer/J. Crelley
Anthem Prep
6-0, 6-0
-
Match 44
check in:
4:30pm
K. Brock/K. Lines
Safford
#6
A. Trejo/O. Clark
St. David
6-4, 6-3
-
Match 45
check in:
4:30pm
#7
B. Swenson/A. Maher
The Gregory School
B. Walton/S. Jacobs
Tanque Verde
6-4, 6-1
-
Match 46
check in:
4:30pm
E. Coleman/G. Villegas
Benson
V. Acosta/A. Melton
Willcox
6-1, 6-2
-
Match 47
check in:
4:30pm
R. Alvarez/B. Salaiz
Morenci
C. Sauder/K. Lawrence
Scottsdale Chr
6-1, 6-1
-
Match 48
check in:
4:30pm
D. Peskova/J. Allinson
Miami
#2
K. Maxfield/E. Reilly
Pusch Ridge
6-0, 6-0
Round 3
April 22
Paseo Racquet Center
-
Match 53
check in:
2:00pm
#3
Olivia Andoloro / Ericka Bill
Veritas Prep
Naomi Nishikawa / Ivy Nguyen
AZ College Prep
6-2, 4-6, 6-1
-
Match 54
check in:
2:00pm
Lydia Yuke / Jillian North
Scottsdale Prep
#6
Ashlyn Trejo / Olivia Clark
St. David
7-5, 6-4
-
Match 55
check in:
2:00pm
#7
Brandi Swenson / Antonia Maher
The Gregory School
Esther Coleman / Genesis Villegas
Benson
6-0, 6-4
-
Match 56
check in:
2:00pm
Courtney Sauder / Kate Lawrence
Scottsdale Christian
#2
Kate Maxfield / Emma Reilly
Pusch Ridge
6-3, 3-6, 7-5
Quarterfinals
April 28
Paseo Racquet Center
-
Match 59
check in:
6:30pm
See Page 1
#3
Olivia Andoloro / Ericka Bill
Veritas Prep
Lydia Yuke / Jillian North
Scottsdale Prep
6-4, 6-4
-
Match 60
check in:
6:30pm
See Page 1
#7
Brandi Swenson / Antonia Maher
The Gregory School
Courtney Sauder / Kate Lawrence
Scottsdale Christian
2-6, 6-4, 7-5