AZPreps365.com

Basketball - Boy's Championship Information

Neutral Site Tournament Venues

Agua Fria High School (AFHS)
530 E. Riley Drive
Avondale, AZ 85323

Amphitheater High School (AHS)
125 W. Yavapai Rd.
Tucson, AZ 85705

Barry Goldwater High School (BGHS)
2820 W. Rose Garden Ln.
Phoenix, AZ 85027

Bradshaw Mountian High School (BMHS)
6000 E. Long Look Dr.
Prescott Valley, AZ 86314

Benson High School (BHS)
360 S. Patagonia
Benson, AZ 85602

Camelback High School (CAHS)
4612 N. 28th Street
Phoenix, AZ 85016

Casa Grande High School (CGHS)
2730 N. Trekell
Casa Grande, AZ 85122

Chaparral High School (CHS)
6935 E. Gold Dust Ave.
Scottsdale, AZ 85253

Chinle High School (CLHS)
Hwy 191 Route 7
Chinle, AZ 86503

Cholla High School (CHHS)
2001 West Starr Pass Blvd.
Tucson, AZ 85713

Coolidge High School (CDHS)
684 W. Northern Ave.
Coolidge, AZ 85128

Coronado High School (COHS)
7501 E. Virginia Ave.
Scottsdale, AZ 85257

Desert Mountain High School (DMHS)
12575 E. Via Linda
Scottsdale, AZ 85258

Estrella Foothills High School (EFHS)
13033 S. Estrella Parkway
Goodyear, AZ 85338

Gila River Arena (GRA)
9400 W. Maryland Ave.
Glendale, AZ 85305

Globe High School (GHS)
501 S. High Street
Globe, AZ 85501

Grand Canyon University Arena (GCU)
3300 W. Camelback Rd.
Phoenix, AZ 85017

Greyhills Academy High School (GAHS)
Knights Drive
Tuba City, AZ 86045

Highland High School (HHS)
4301 E. Guadalupe Rd.
Gilbert, AZ 85234

Northwest Christian High School (NCHS)
16401 N. 43rd Ave.
Phoenix, AZ 85053

Prescott High School (PHS)
1050 N. Ruth St.
Prescott, AZ 86301

Prescott Valley Event Center (PVEC)
3201 N. Main St.
Prescott Valley, AZ 86314

Sandra Day O'Connor High School (SDHS)
25250 N. 35th Avenue
Phoenix, AZ 85083

Scottsdale Christian Academy (SCA)
14400 N. Tatum Blvd.
Phoenix, AZ 85032

Show Low High School (SLHS)
500 W. Old Linden Rd.
Show Low, AZ 85901

Sinagua Middle School (SMS)
3950 E Butler Ave
Flagstaff, AZ 86004

Washington High School (WAHS)
2217 W. Glendale Avenue
Phoenix, AZ 85021

Wells Fargo Arena, ASU (WFA)
600 E. Veterans Way
Tempe, AZ 85281

Willcox High School (WHS)
240 N. Bisbee
Willcox, AZ 85643

Yuma High School (YHS)
400 S. 6th Avenue
Yuma, AZ 85364

Lodging Information

Prescott/Prescott Valley Hotel Guildelines

D-I Super Sectional Tournament Qualifying

Division I Super Sectional Tournament (8 team bracket): In order to qualify, a school must have scheduled a minimum of 14 games.  Based on section standings, the top four (4) teams in each section will earn an automatic bid to the super sectional tournament.  In the initial round, the top team in each section will play the No. 4 team in the opposing section and the No. 2 team in each section will play the No. 3 team in the opposing section.  The super sectional tournament will consist of three rounds and be single elimination.  The rankings will continue to update throughout the super sectional tournaments.

  • Division I: Four (4) sections will make up two (2) super sectional tournaments

D-II, III & IV Sectional Tournament Qualifying

Division II, III & IV Sectional Tournament (4 team bracket): In order to qualify, a school must have scheduled a minimum of 14 games.  Based on section standings, the top four (4) teams in each section, with the exception of Division II Section I and Section VII (the top three (3)), will earn an automatic bid to the sectional tournament.  In the initial round, the top team in each section will play the No. 4 team in the section and the No. 2 team in the section will play the No. 3 team in the section.  In Division II, Section I and VII, the No. 1 team in the section will have a first round bye and the No. 2 team in the section will play the No. 3 team in the section in the initial round.  The sectional tournament will consist of two rounds and be single elimination.  The rankings will continue to update throughout the sectional tournaments.

  • Division II: Seven (7) sectional tournaments
  • Division III: Six (6) sectional tournaments
  • Division IV: Six (6) sectional tournaments

State Tournament Qualifying

Division I State Tournament (24 team bracket): In order to qualify, a school must have scheduled a minimum of 14 games.  Based on the results of the super sectional tournaments, the super sectional champion and runner-up will receive an automatic bid to the state tournament.  The super sectional champions will be guaranteed the No. 1 and 2 seeds.  The super sectional runner-up will be guaranteed the No. 3 and 4 seeds.  All other teams, for a total of 24, will qualify to the state tournament based on overall ranking and be seeded No. 5 through 24.  Teams seeded #1 through #8 will get a first round bye.  The tournament will consist of five rounds and will be single elimination.

  • Division I: Four (4) automatic bids, 20 at-large qualifiers based on ranking

Division II, III, IV State Tournament (24 team bracket): In order to qualify, a school must have scheduled a minimum of 14 games.  Based on the results of the sectional tournaments, the sectional champion will receive an automatic bid to the state tournament. The sectional champions will be guaranteed the No. 1 through No. 6 seeds (No. 7 seed in D-II), based on the overall divisional season seed, in the state tournament.  All other teams, for a total of 24, will qualify to the state tournament based on overall ranking and be seeded No. 7 (No. 8 in D-II) through No. 24.  Teams seeded No. 1 through No. 8 will get a first round bye.  The tournament will consist of five rounds and will be single elimination.

  • Division II: Seven (7) automatic bids, 17 at-large qualifiers based on ranking
  • Division III: Six (6) automatic bids, 18 at-large qualifiers based on ranking
  • Division IV: Six (6) automatic bids, 18 at-large qualifiers based on ranking

State Tournament Schedule

Division IV:
1st Rnd: Fri., Feb. 20, 2015, See Bracket, Prescott, AZ^
2nd Rnd: Sat., Feb. 21, 2015, See Bracket, Prescott, AZ^
3rd Rnd: Thu., Feb. 26, 2015, See Bracket, PVEC
Semi's: Fri., Feb. 27, 2015, 4:15 & 7:45 p.m., PVEC
Finals: Sat., Feb. 28, 2015, 1:00 p.m., PVEC

Division III:
1st Rnd: Tue., Feb. 17, 2015, 6 p.m., High Seed
2nd Rnd: Fri., Feb. 20, 2015, Time/Venue TBD
3rd Rnd: Thu., Feb. 26, 2015, See Bracket, GRA
Semi's: Fri., Feb. 27, 2015, 1:30 & 8 p.m., GRA*
Finals: Sat., Feb. 28, 2015, 4 or 6 p.m., GRA

Division II:
1st Rnd: Thu., Feb. 19, 2015, 7 p.m., High Seed
2nd Rnd: Sat., Feb. 21, 2015, 7 p.m., High Seed
3rd Rnd: Wed., Feb. 25, 2015, See Bracket, GRA#
3rd Rnd: Thu., Feb. 26, 2015, 4:15 & 7:45 p.m., CHS
Semi's: Sat., Feb. 28, 2015, 11:30 a.m. & 1:15 p.m., GRA
Finals: Mon., March 2, 2015, 6 p.m., GRA

Division I:
1st Rnd: Thu., Feb. 19, 2015, 7 p.m., High Seed
2nd Rnd: Sat., Feb. 21, 2015, 7 p.m., High Seed
3rd Rnd: Wed., Feb. 25, 2015, See Bracket, WFA#
Semi's: Sat., Feb. 28, 2015, 6 & 7:45 p.m., GCU
Finals: Mon., March 2, 2015, 8 p.m., GRA

^D-IV Game times and locations (Prescott High School, Bradshaw Mtn. High School, and Prescott Valley Events Center) will be posted when the brackets are released on Feb. 15 at 1 p.m.

*Two Unified Sports Semi-final basketball games will be played on Friday, Feb. 27 at 3:30 and 4:30 p.m. in between the D-III basketball semi-finals.  In adition, the Unified Sports third place game and Championship basketball game will be played on Saturday, Feb. 28, at 9 and 10 a.m.  All Unified Sports events are at Gila River Arena and will be streamed live on the NFHS Network.

#Division I and II Games on Feb. 25 will be played at 2:30, 4:15, 6:00, and 7:45 p.m.  Game times for each matchup will be determined after the 2nd round of games on Feb. 21.

Note: Dates/Times/Locations Subject to Change

D-I Super Sectional Tournament Schedule

Division I, Super Section I:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15/7 p.m., SDHS/DMHS
Semi's: Fri., 2/13/15, 7 p.m., SDHS/DMHS
Finals: Sat., 2/14/15, 7 p.m., DMHS

Division I, Super Section II:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15/7 p.m., CAHS/HHS
Semi's: Fri., 2/13/15, 7 p.m., CAHS/HHS
Finals: Sat., 2/14/15, 7 p.m., HHS

Note: Dates/Times/Locations Subject to Change

D-II, III & IV Sectional Tournament Schedule

Division IV, Section I:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., GAHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., GAHS

Division IV, Section II:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., WHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., WHS

Division IV, Section III:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., GHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., GHS

Division IV, Section IV:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., SCA
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., SCA

Division IV, Section V:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., NCHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., NCHS

Division IV, Section VI:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., CGHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., CGHS

Division III, Section I:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., CLHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., CLHS

Division III, Section II:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., EFHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., EFHS

Division III, Section III:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., WAHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., WAHS

Division III, Section IV:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., SLHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., SLHS

Division III, Section V:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., BHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., BHS

Division III, Section VI:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., CDHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., CDHS

Division II, Section I:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 7:00 p.m., SMS
Finals: Sat., 2/14/15, 7:00 p.m., SMS

Division II, Section II:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., CHHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., CHHS

Division II, Section III:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., AFHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., AFHS

Division II, Section IV:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., COHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., COHS

Division II, Section V:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., BGHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., BGHS

Division II, Section VI:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 5:15 & 7 p.m., AHS
Finals: Sat., 2/14/14, 7:00 p.m., AHS

Division II, Section VII:
1st Rnd: Wed., 2/11/15, 7:00 p.m., YHS
Finals: Sat., 2/14/15, 7:00 p.m., YHS

Admission Fees

Sectional Tournament & High Seed Sites:
$8.00 Adults, $6.00 Students with School ID
Children five and under admitted free

Gila River Arena:
$10.00 Adults, $6.00 Students with School ID
Children five and under admitted free

AIA365.com/NFHSNetwork.com Webcasting

Please note that live streaming of any post season contest must be done through AIA365.com and/or the NFHSNetwork.com.  If a school plans to stream a playoff game and has not already setup their school AIA365.com and NFHSNetwork.com account the school Athletic Director must contact the AIA at info@aia365.comto get their login, full technical requirements and step by step instructions.  All semi-finals and finals will be streamed exclusively by AIA365.com or the NFHSNetwork.com